Delnice nemškega avtomobilskega velikana Porscheja so v sredinem popoldanskem trgovanju na frankfurtski borzi padle za 4,9 odstotka in to po tem, ko je podjetje objavilo že drugo slabo poslovno napoved v samo dveh mesecih.
Porsche je poročal, da so prihodki celotne skupine v letu 2024 znašali 40,1 milijarde evrov, kar je le en odstotek manj kot v prejšnjem letu, pri čemer so poudarili, da je znižanje cen določenih modelov pomagalo zmanjšati izgube, ki bi bile sicer še večje.
Operativni dobiček skupine Porsche je lani znašal 5,6 milijarde evrov, kar pomeni padec za 23 odstotkov v primerjavi s 7,3 milijarde evrov v letu 2023. Dobičkonosnost poslovanja je padla z 18 odstotkov na le 14,1 odstotka, kar odraža znatno povečanje stroškov. Prejšnji mesec je podjetje napovedalo ambiciozne naložbe v višini 800 milijonov evrov v nove modele hibridnih motorjev in motorjev z notranjim zgorevanjem, kar naj bi v letošnjem letu prineslo dobiček.
Porsche je prav tako potrdil, da načrtuje dodatno zmanjšanje za 1.900 delovnih mest v naslednjih štirih letih, do leta 2029, poleg že napovedanega zmanjšanja za 2.000 delovnih mest. Pričakuje se, da bodo delavcem, katerim se letos iztečejo pogodbe za določen čas, ponujene odpravnine ali predčasna upokojitev.
“Celotna evropska avtomobilska industrija je v težkem položaju, saj nanjo hkrati pritiskajo ambiciozne regulative, ki spodbujajo prehod na električna vozila, in nestabilno povpraševanje potrošnikov po električnih avtomobilih – obenem pa vse večja konkurenca iz Kitajske in oslabitev potrošnje,” je za Euronews dejal Russ Mould iz investicijske platforme AJ Bell.
“Ti problemi so pri Porscheju še dodatno zaostreni zaradi težav v dobavni verigi in zamud pri uvajanju novih modelov … Zdaj, ko so k temu dodane še ameriške carine, bo za Porsche še težje doseči cilj dviga dobičkonosnosti na 20 odstotkov.”
Čeprav bi lahko zmanjšanje nepotrebnih stroškov, racionalizacija poslovanja in zamenjava nekaterih ključnih vodij Porscheju koristili, vlagatelji menijo, da to ne bo zadostovalo za kratkoročno izboljšanje poslovnih rezultatov. Porsche, ki je del skupine Volkswagen, želi dolgoročno zvišati svojo dobičkonosnost na 20 odstotkov, a se v srednjeročnem obdobju zaradi trenutno zelo zahtevnega poslovnega okolja pričakuje zvišanje med le 15 in 17 odstotki.
Porsche, podobno kot druge luksuzne nemške avtomobilske znamke, kot sta Audi in Mercedes-Benz, občuti padec prodaje na Kitajskem, kjer zaradi naraščajočih življenjskih stroškov upada potrošnja, kupci pa se vse bolj odpovedujejo luksuznim nakupom. Na domačem evropskem trgu se prav tako krepi konkurenca kitajskih proizvajalcev električnih vozil. Kitajske znamke, kot so BYD, Geely in SAIC, povečujejo svoj tržni delež, saj ponujajo cenejše modele, ki pogosto prinašajo modernejši dizajn in boljše zmogljivosti.
Volkswagen je konec lanskega leta napovedal dolgoročni načrt za zmanjšanje stroškov, ki predvideva ukinitev 35.000 delovnih mest v Nemčiji do leta 2030 – približno četrtino celotne delovne sile – ter zaprtje nekaterih tamkajšnjih proizvodnih obratov. Takrat je bilo napovedano, da bo s tem prihranjenih približno 15 milijard evrov letno. Čeprav so kasneje od zapiranja tovarn odstopili, je jasno, da vse večji stroški resno ogrožajo dobičkonosnost celotnega podjetja.
Preberite več:
Volkswagen – ki si lasti 10 blagovnih znamk, vključno s Porschejem – je v torek objavil, da je dobiček celotne skupine v letu 2024 znašal 12,4 milijarde evrov, kar je za 30 odstotkov manj kot leto prej – kljub rahli rasti prihodkov od prodaje na 324,7 milijarde evrov.
Za leto 2025 je Volkswagen napovedal 5-odstotno rast prihodkov in dobičkonosnost v razponu med 5,5 in 6,5 odstotka. Če se bodo te napovedi uresničile, bi bili rezultati boljši kot v letu 2024, vendar še vedno slabši od 7-odstotne marže, dosežene leta 2023.