Deutsche Bahn je leto 2024 zaključil z občutno manjšo izgubo zaradi državne pomoči pri kritju stroškov vzdrževanja infrastrukture in subvencioniranja vozovnic v regionalnem prometu.
Prihodki skupine so znašali 26,2 milijarde evrov, kar je približno na enaki ravni kot leta 2023. Čista izguba Deutsche Bahna se je zmanjšala za 33 odstotkov na 1,8 milijarde evrov. Če se izključijo obresti in davki, je operativna izguba skoraj izničena, saj je padla na 333 milijonov evrov. Leta 2023 je znašala 2,1 milijarde evrov.
Boljši rezultat v letu 2024 je bil predvsem posledica državne pomoči pri kritju stroškov vzdrževanja infrastrukture. Vodstvo izpostavlja tudi pozitiven učinek subvencioniranja cen vozovnic pri DB Regionalu.
Bilanco železniškega prevoznika je lani izboljšala tudi prodaja logistične podružnice DB Schenker danskemu konkurentu DSV, ki bo dokončno izvedena letos. Prihodki od prodaje bodo znašali okoli 14,3 milijarde evrov in bodo namenjeni zmanjšanju dolga v višini 30 milijard evrov, poroča Hina.
Kljub boljšim rezultatom v letu 2024 se Deutsche Bahn sooča z najhujšo krizo v zadnjih 30 letih, vse od železniške reforme leta 1994, ko je podjetje dobilo sedanjo obliko. Na krizo je opozoril izvršni direktor Richard Lutz, ki je poudaril, da Deutsche Bahn na več ključnih področjih ne izpolnjuje pričakovanj potnikov.
Na dolgih progah so vlaki zamujali več kot kadarkoli, odkar je bilo ustanovljeno državno železniško podjetje, je dejal Lutz. Opozoril je, da je le 62,5 odstotka prihodov in odhodov potekalo po voznem redu ter da je železniška infrastruktura zanemarjena in preobremenjena. Leta 2024 je Deutsche Bahn začel izvajati reorganizacijski projekt, ki naj bi izboljšal infrastrukturo, železniške storitve in dobičkonosnost. Prvi pozitivni rezultati so že vidni, je dodal izvršni direktor.
Preberite več:
Deutsche Bahn je prvič uspel ustaviti propadanje infrastrukture, kar je prineslo preobrat v poslovanju, je dejal Lutz. Zaradi znatnega povečanja državne podpore je podjetje lani zabeležilo kar 18,2 milijarde evrov naložb, večinoma v infrastrukturo.
Letos načrtujejo povečanje bruto kapitalskih naložb na več kot 20 milijard evrov s pomočjo države, poudarek pa bo znova na infrastrukturi. Pričakujejo, da bodo prihodki letos presegli 27 milijard evrov in da bodo znova poslovali z dobičkom. Neto dolg naj bi se zmanjšal na 26 do 28 milijard evrov.