Nemško logistično podjetje DHL Group je prejšnji teden zabeležilo močno rast cene delnic po tem, ko so četrtletni poslovni rezultati presegli pričakovanja, kar je v ozadje potisnilo skromne poslovne načrte.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) se je v obdobju od oktobra do decembra povečal za 13 odstotkov na 1,85 milijarde evrov, kar je bilo štiri odstotke nad pričakovanji analitikov, predvsem zahvaljujoč dobremu poslovanju enote Express. V celotnem poslovnem letu je EBIT padel za sedem odstotkov na 5,89 milijarde evrov, a je bil vseeno višji od pričakovanih 5,81 milijarde evrov, poroča portal Momentum.
Zaradi nadzora stroškov in dobre cenovne strategije je EBIT divizije Express v četrtem četrtletju poskočil za 43 odstotkov na 1,08 milijarde evrov, kar je bilo 11 odstotkov nad pričakovanji.
Druge enote so imele mešane rezultate. Nemška pošta (P&P) je dosegla EBIT v višini 326 milijonov evrov, kar je tri odstotke nad pričakovanji, medtem ko so globalne dostave zabeležile padec EBIT-a za četrtino – na 255 milijonov evrov, kar je bilo sedem odstotkov pod pričakovanji. Segment eCommerce je zabeležil rast EBIT-a za 39 odstotkov na 106 milijonov evrov, kar je bilo nad tržnimi pričakovanji.
Skupni prihodki podjetja so se povečali za šest odstotkov na 22,7 milijarde evrov, medtem ko so na letni ravni narasli za tri odstotke in dosegli 84,2 milijarde evrov.
Kljub dobremu poslovanju v četrtem četrtletju je podjetje podalo konservativne napovedi za letošnje leto. Vodstvo DHL-a pričakuje EBIT v višini najmanj šest milijard evrov, kar je pod tržnim konsenzom 6,29 milijarde evrov.
Srednjeročna pričakovanja za EBIT v letu 2026 so zdaj zaradi makroekonomskih negotovosti na bolj konservativni ravni najmanj sedmih milijard evrov, medtem ko se prosti denarni tok (FCF) pričakuje na ravni najmanj treh milijard evrov, kar je le nekoliko nad lanskim rezultatom.
DHL je napovedal, da bo letos v Nemčiji odpustil 8.000 delavcev, kar je največje odpuščanje na domačem trgu v zadnjih dvajsetih letih. Vodstvo podjetja je ukrep označilo za neizogiben, saj zvišanje cen pisem zaradi regulatornih omejitev ni zadostovalo. Kljub težavam, s katerimi se poslovanje P&P že leta sooča zaradi inflacije stroškov in manjšega obsega poštnega prometa, podjetje ne načrtuje ločitve tega segmenta.
Preberite več:
Podjetje je napovedalo, da bo v naslednjih dveh letih izvedlo program odkupa lastnih delnic v vrednosti treh milijard evrov, predlagana dividenda pa bo ostala enaka lanski, in sicer 1,85 evra na delnico (4,3-odstotni donos).
Delnice DHL so v preteklem tednu pridobile več kot 14 odstotkov in dosegle 43 evrov, kar je njihova najvišja vrednost od začetka lanskega leta.