Gotovina bo tudi po uvedbi digitalnega evra ostala pomemben del plačilnega sistema, je na današnji razpravi Banke Slovenije poudaril član izvršilnega odbora Evropske centralne banke (ECB) Piero Cipollone. Digitalni evro bo po njegovih besedah dopolnil obstoječe načine plačevanja, predvsem pa bo omogočal varno in zasebno plačevanje v digitalnem okolju, kjer gotovina ni uporabna.
Namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc je izpostavil, da gotovina ostaja splošno dostopno in sprejeto plačilno sredstvo, ki zagotavlja finančno vključenost vseh državljanov. Poleg tega je pomembna tudi v izrednih razmerah, kot so izpadi elektrike ali kibernetski napadi, ko digitalna plačila niso dostopna.
Slovenija in digitalni evro
Digitalni evro bo temeljil na najnaprednejši tehnologiji in strogi zaščiti podatkov. Identiteta uporabnikov ne bo dostopna ECB, temveč le bankam in plačilnim ponudnikom. Cipollone je poudaril, da digitalni evro ne bo zbiral osebnih podatkov, kar zagotavlja najvišjo raven zasebnosti.
Pri razvoju projekta se išče ravnovesje med preprečevanjem zlorab in zagotavljanjem dostopnosti ter vsestranske uporabe. Digitalni evro bo na voljo vsem državljanom, podjetjem in trgovcem v evrskem območju kot javno dobro, ne kot komercialni produkt.
Slovenija je po Cipollonejevih besedah ena izmed držav, ki lahko s sodelovanjem v projektu digitalnega evra izkoristi priložnosti za inovacije in konkurenčne plačilne rešitve. Čeprav so Slovenci še vedno nekoliko bolj naklonjeni gotovini kot povprečje v Evropi, narašča tudi uporaba kartičnih in digitalnih plačil.
Slovenska shema takojšnjih plačil Flik ponuja dobro uporabniško izkušnjo, a je omejena na slovenske banke, trgovci pa jo še ne sprejemajo tako pogosto kot tradicionalne kartice. Digitalni evro bi lahko to razdrobljenost zmanjšal in prenesel koristi gotovine v digitalno okolje.
Preberite več:
Projekt digitalnega evra je tehnološko zahteven in bo trajal približno tri leta, začetek pa je odvisen od sprejetja ustrezne zakonodaje v državah evrskega območja. Digitalni evro ne bo spreminjal navad plačevanja, ampak bo ponudil dodatno možnost, še posebej za spletno trgovino. Kot je poudaril Dolenc, se spreminja tudi način plačevanja – delež gotovinskih plačil na fizičnih mestih v evrskem območju se zmanjšuje, kar narekuje razvoj novih rešitev.