Ženska, zaposlena v malem ali srednjem podjetju v Evropski uniji (EU), bi lahko prejela med 465 in 700 dodatnih evrov letno zahvaljujoč evropski direktivi o transparentnosti plač, čeprav so nekatere poslovne organizacije izrazile zaskrbljenost glede obveznosti poročanja v tem kontekstu.
Leta 2023 so ženske v EU v povprečju zaslužile 12 odstotkov manj kot moški. Omenjena evropska direktiva, ki jo morajo države članice vključiti v svoje zakonodaje do konca prve polovice prihodnjega leta, si prizadeva odpraviti to neenakost.
Nekatera poslovna združenja zahtevajo, da se iz obveznosti poročanja izvzamejo tudi podjetja s 100 do 250 zaposlenimi, ne le tista z manj kot 50 zaposlenimi.
Konfederacija evropskih sindikatov (ETUC) je izračunala, da bi opustitev transparentnosti ženske v EU stala letnih prihodkov v višini 4,8 milijarde evrov, potencialno celo do 7,2 milijarde. To v povprečju pomeni med 465 in 700 evrov manj na žensko letno.
Stopnja transparentnosti plač v zaposlitvenih oglasih je zelo nizka v nekaterih največjih evropskih gospodarstvih, vključno z Nemčijo, kjer je pod 20 odstotki, kažejo podatki platforme Indeed.
“Evropska komisija mora v prihodnjih smernicah o ženskih pravicah vključiti močne ukrepe za podporo enakosti plač. Enakost se krepi s transparentnostjo. Bolj ko osvetljujemo diskriminacijo, več lahko storimo za odpravljanje nepravičnosti,” je dejala namestnica generalnega sekretarja ETUC, Isabelle Schömann.
Po ocenah ETUC evropska podjetja s 100 do 250 zaposlenimi skupno zaposlujejo okoli 10,4 milijona žensk v EU.
“Podjetja trdijo, da jih regulativa preveč obremenjuje, a ženske so že predolgo obremenjene s slabšimi dohodki,” dodaja Schömann.
ETUC navaja, da bi zmanjšanje plačne vrzeli za 15 odstotkov zaradi zahtev po transparentnosti znižalo letno razliko v dohodkih med ženskami in moškimi s 4.640 evrov na 3.944 evrov, kar pomeni približno 700 evrov več na vsako zaposleno žensko.
Lobistična organizacija BusinessEurope pravi, da podpira razumne ukrepe za zmanjšanje razlike v plačah med spoloma, vendar meni, da direktiva uvaja zelo nerazumljive zahteve.
“Te ne bodo prispevale k izboljšanju enakosti. To je jasen primer potrebe po poenostavitvi regulative,” so povedali iz te organizacije za Euronews.
Po podatkih platforme za oglaševanje delovnih mest Indeed je imelo Združeno kraljestvo konec leta 2024 najvišjo stopnjo transparentnosti plač med šestimi analiziranimi evropskimi državami, saj je bilo v 70 odstotkih oglasov navedeno plačilo.
V Franciji je ta stopnja 51 odstotkov, na Nizozemskem in Irskem med 40 in 45 odstotki, v Italiji 19 odstotkov, v Nemčiji pa le 16 odstotkov.
“Raziskave kažejo, da se sproščenost pri razpravljanju o plačah v različnih delih Evrope razlikuje, kar pomeni, da bo vključitev direktive v nacionalne zakonodaje za številne akterje na trgu velika sprememba,” ocenjuje ekonomistka platforme Indeed Lisa Feist.
Obenem opozarja, da imajo ženske in druge marginalizirane skupine običajno slabši dostop do neformalnega mreženja in so lahko celo kaznovane, če pri pogajanjih o zaposlitvi pokažejo samozavest in prodornost.
“Jasen prikaz plače neposredno krepi njihov položaj pri pogajanjih in spodbuja pravičnejši izid,” meni Feist.
Podatki Indeed kažejo, da je transparentnost plač najnižja pri visoko plačanih poklicih. V šestih analiziranih državah so imeli najvišjo stopnjo transparentnosti pri plačah poklici v čiščenju, sledijo prevozne storitve, izobraževanje in inštrukcije ter priprava hrane in gostinske storitve.
Na nasprotnem koncu so poklici, kot so inženirji v industriji, razvoj programske opreme, ustvarjanje vsebin, vodenje projektov in pravo, kjer je transparentnost najmanjša.
V petih državah, z izjemo Nizozemske, podjetja z visokimi plačami manj pogosto razkrivajo višino plačila.
Na primer, v Franciji je transparentnost plač pri slabše plačanih poklicih 68 odstotkov, pri visoko plačanih pa 39 odstotkov. Na Irskem je ta razlika še izrazitejša – 57 odstotkov proti 18 odstotkom.
Preberite več:
Raziskava portala MojPosao, ki temelji na podatkih servisa MojaPlaća in je bila objavljena ta mesec, kaže, da imajo ženske na Hrvaškem 14 odstotkov nižjo plačo kot moški.
Povprečna plača moških je v zadnjem letu znašala 1.498 evrov, pri ženskah pa 1.289 evrov.