Operativni dobiček Lufthanse je lani padel za več kot tretjino, je v četrtek objavila letalska družba in tako sklenila zahtevno leto, v katerem so rast stroškov, omejen dostop do ruskega zračnega prostora in zamude pri dobavi letal negativno vplivali na dobiček.
Evropske letalske družbe so se, kot navaja Reuters, lani soočale s težavami, saj je inflacija kljub še vedno močnem povpraševanju povečala stroške, kar je privedlo do padca vrednosti delnic večine večjih prevoznikov na celini.
Nezmožnost letenja nad Rusijo zaradi sankcij je prav tako prizadela ključne poti prevoznikov v Azijo.
Lufthansa je sprva ciljala na operativno maržo v višini osmih odstotkov, vendar je po dveh zaporednih poročanjih o padcu dobička v prvi polovici leta dosegla znatno nižjo, 4,4-odstotno stopnjo. Deloma je to posledica dragih stavk in nižjih prihodkov na potnika zaradi povečanja kapacitet v celotni industriji.
“Ko pogledamo nazaj, je bilo leto 2024 za skupino Lufthansa sestavljeno iz dveh različnih polovic. V prvih šestih mesecih smo se morali še vedno spopadati z znatnim padcem operativnega dobička,” je izjavil glavni izvršni direktor Carsten Spohr.
Vseeno si je letalska družba v drugi polovici leta opomogla, pri čemer je imel četrti kvartal še posebej močne rezultate, je dodal Spohr.
Lufthansa je lani pred obrestmi in davki (EBIT) dosegla dobiček v višini 1,65 milijarde evrov (1,78 milijarde dolarjev), kar je nekoliko nad pričakovanji analitikov, ki jih je anketiral LSEG. Ti so napovedovali 1,59 milijarde evrov. Kljub temu je rezultat nižji od 2,68 milijarde evrov iz leta 2023.
Preberite več:
Družba je napovedala tudi novo poslovno strategijo za svojo osnovno letalsko družbo, ki je lani zabeležila operativno izgubo v višini 94 milijonov evrov.
Podjetje je navedlo, da naj bi program prestrukturiranja letalske drućbe Lufthansa do leta 2028 prinesel bruto dobiček v višini približno 2,5 milijarde evrov.