Dobiček Nvidie presegel pričakovanja, v enem letu zrasel za 72 odstotkov

Nvidia chip
Nvidia je vodilni proizvajalec čipov. Foto: Pixabay

Nvidia je objavila poslovne rezultate za četrto četrtletje, pri čemer si je, poroča CNN, velik del Silicijeve doline odahnil, saj prihodki potrjujejo moč industrije umetne inteligence.

Podjetje je v tem četrtletju doseglo prihodke v višini 39,3 milijarde dolarjev, nekoliko več, kot so pričakovali na Wall Streetu, in 78 odstotkov več v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta. Dobiček je na letni ravni narasel za 72 odstotkov in dosegel 22 milijard dolarjev.

V letu 2024 se je dobiček podjetja več kot podvojil, dosegel je 74,3 milijarde dolarjev, kar je za Nvidio pomenilo izjemen zaključek leta, v katerem se je izkazala za morda največjega konkurenta v rastoči industriji umetne inteligence.

Hkrati so napovedali, da v tekočem četrtletju pričakujejo rast prihodkov za 65 odstotkov na letni ravni oziroma na 43 milijard dolarjev, kar prav tako presega pričakovanja analitikov.

Rezultati kažejo, da kljub povečani konkurenci Nvidia v proizvodnji čipov, ki jih mnoge družbe uporabljajo za poganjanje sistemov umetne inteligence še vedno prednjači.

Pričakovanja so bila pred objavo poročila v sredo visoka, saj Nvidia služi kot barometer širšega tehnološkega sektorja, ki se sooča s težkimi vprašanji vlagateljev glede porabe za umetno inteligenco.

Po objavi poročila Nvidie so delnice tehnoloških podjetij, kot so Google, Meta, Microsoft in Amazon, v trgovanju po delovnem času zabeležile rast.

V zadnjih tednih je Silicijeva dolina analizirala, kaj lansiranje DeepSeek, modela umetne inteligence kitajskega startupa, starega komaj eno leto, pomeni za ameriško industrijo umetne inteligence.

Nekateri strokovnjaki iz industrije menijo, da bi lansiranje manj energetsko zahtevnega konkurenta lahko še podkrepilo strah, da ameriška tehnološka podjetja preveč porabijo za infrastrukturo umetne inteligence, ne da bi bile naložbe ustrezno donosne.

Zmanjšana poraba bi lahko vplivala na Nvidijin dobiček, predvsem glede na njeno ključno vlogo pri dobavi čipov, potrebnih za delovanje sistemov umetne inteligence.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji