Dolgoročni upad proizvodnje jekla in aluminija v EU dodatno obremenjujejo carine iz ZDA

Steel
Trenutna raven izkoriščenosti kapacitet ni vzdržna. Foto: Pixabay

Prekomerne kapacitete Kitajske in visoke cene energentov so pospešile dolgoročen upad evropske proizvodnje jekla in aluminija.

Najnovejša grožnja pa prihaja iz Združenih držav Amerike. Carine predsednika Donalda Trumpa, zlasti povišane carine na uvoz aluminija, bi lahko preusmerile poplavo kovin v Evropo.

Evropski odziv prav tako pridobiva protekcionistični značaj, kar napoveduje dodatne razdelitve v globalnih trgovinskih tokovih, piše Energija Balkana.

Strateški projekti v Evropi so upravičeni do pospešene obdelave dovoljenj, največ 27 mesecev za rudarske projekte in 15 mesecev za projekte predelave ter za dostop do financiranja na evropski in nacionalni ravni.

Seznam projektov je močno usmerjen v surovine za baterije – litij, kobalt, nikelj in grafit –, vendar vključuje tudi redkejše elemente, kot so galij, germanij in volfram. Predstavljenih je bilo 14 od 17 kovin s seznama strateških kovin EU.

Projekti, razporejeni v 13 državah članicah, pokrivajo celoten dobavni seznam od rudarstva in predelave do reciklaže in celo nadomestitve materialov.

Projekti naj bi EU omogočili, da v celoti izpolni domače proizvodne cilje za leto 2030 za litij in kobalt ter doseže pomemben napredek za druge baterijske materiale, kot so nikelj, mangan in grafit.

Kar zadeva galij, ki se uporablja v polprevodnikih in trenutno podlega kitajskim izvoznih omejitvam, naj bi projekt podjetja METLEN v Grčiji zadostil potrebam regije do leta 2028.

In to še ni vse, Evropska komisija je prejela 46 prijav za projekte izven EU, odločitev o njihovem izboru pa bo sprejeta pozneje.

Foto: Pixabay

Pogumne ambicije Evrope za nove energetske kovine so v ostrem nasprotju z resnimi težavami v njenih tradicionalnih kovinskih sektorjih.

Proizvodnja jekla v EU je v letu 2023 padla na 126 milijonov ton (s 160 milijonov ton v letu 2017). Trenutna raven izkoriščenosti kapacitet, ki znaša okoli 65 odstotkov, je nevzdržna, je sporočila Evropska komisija.

Regija je trajno izgubila pomemben del kapacitet za primarno proizvodnjo aluminija, okoli polovica preostalih kapacitet pa je bila d leta 2021 ukinjenih.

Akcijski načrt komisije prepoznava visoke stroške energije kot ključni problem za industrijsko kovinsko bazo EU. Cene električne energije so leta 2022 po ruski invaziji na Ukrajino drastično poskočile in so, čeprav so od takrat padle, še vedno višje od zgodovinskega povprečja in znatno nad ravnmi v Združenih državah.

Predlaganih je več rešitev, vključno z olajšanjem dolgoročnih pogodb o oskrbi z energijo, izboljšanjem učinkovitosti omrežja in pospeševanjem izdaje dovoljenj za gradnjo novih kapacitet za obnovljive vire energije.

Kratkoročno so bile države članice pozvane, naj hitro izvedejo in izkoristijo vse možnosti v okviru pravil o državni pomoči, da bi znižale stroške za energetsko intenzivne industrije.

Grožnja preusmeritve presežka kovin iz ZDA v Evropo je usmerila pozornost na ukrepe za preprečitev nadaljnjega upada evropskega jeklarskega in nekovinskega kovinskega sektorja.

Po besedah podpredsednika Evropske komisije, Stéphanea Séjournéa, bi strožje kvote za uvoz jekla lahko začele veljati že naslednji mesec.

Vzpostavlja se tudi pravilo “taljeno in odlito”, ki bi omogočilo Komisiji, da sprejme ukrepe proti izvirnemu proizvajalcu kovin, ne pa le proti tretji osebi, ki jih predela.

Načrti za omejitev uvoza aluminija se pospešujejo, Komisija pa trenutno zbira ustrezne dokaze v pripravi na morebitne zaščitne ukrepe.

To je za številne propadajoče proizvajalce tekma s časom.

Čeprav so ameriške carine v višini 25 odstotkov na uvoz aluminija predstavljene kot “brez izjem in oprostitev“, se ne nanašajo na izvoz odpadkov.

Evropski izvoz odpadkov aluminija je že bil prejšnje leto na poti, da doseže rekordnih 1,3 milijona ton, ta številka pa bo verjetno rasla, saj vedno več materiala odhaja v ZDA, kjer ga je carinske premije mogoče predelati in prodati po višji ceni zaradi.

Evropski reciklerji bakra so prav tako zaskrbljeni, da ameriške carine na baker že povzročajo preusmeritev večjih količin v ZDA, skupaj z rafiniranimi kovinami.

Komisija obljublja, da bo do tretjega četrtletja tega leta predlagala ustrezne trgovinske ukrepe, da zagotovi, da bo več odpadkov ostalo v EU.

Ti ukrepi bodo vključevali povratne ukrepe proti državama, ki uvajajo carine na kovine, ter proti tistim, ki trenutno blokirajo izvoz odpadkov.

Globalna trgovina z odpadki je bila do sedaj večinoma neovirana z geopolitiko, a to bi se lahko spremenilo.

Evropska unija poskuša dohiteti Združene države Amerike, ko gre za vlaganje v kapacitete za kritične kovine.

Blok nima ekvivalenta predsedniških pooblastil, ki so jih uporabljale administracije Joeja Bidna  in Donalda Trumpa.

Kombinacija strateških projektov in akcijskega načrta za kovine kaže, da je Evropska komisija razumela nujnost potrebe po gradnji prihodnosti in hkratni zaščiti tega, kar že ima.

Besede pa bodo, kot so hitro opozorila podjetja in lobistične skupine, morala spremljati dejanja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji