Evropski statistični urad Eurostat je v svoji drugi oceni potrdil, da je inflacija v območju evra v juniju znašala 2,0 odstotka, kar je nekoliko več kot v maju, ko je bila 1,9-odstotna. V celotni Evropski uniji je bila junijska letna inflacija višja in je dosegla 2,3 odstotka. Slovenija je v tem obdobju zabeležila inflacijo v višini 2,5 odstotka, kar je nad povprečjem evrskega območja.
Junijska inflacija je pospešila tako v evrskem območju kot tudi v celotni uniji, obe za okoli 0,1 odstotne točke v primerjavi z majem. Po podatkih Eurostata so največji prispevek k inflaciji v območju evra naredile višje cene storitev, sledili pa so jim hrana ter alkohol in tobak ter neenergetsko industrijsko blago. Cene energentov so prvič po dolgem času nekoliko znižale skupno stopnjo inflacije.
Najnižjo inflacijo so junija po Eurostatu zabeležile države kot so Ciper (0,5 odstotka), Francija (0,9 odstotka) in Irska (1,6 odstotka). Po drugi strani pa so najbolj izražene rast cen lahko občutile države kot Romunija (5,8 odstotka), Estonija (5,2 odstotka), Madžarska in Slovaška (po 4,6 odstotka).
V primerjavi z majem se je inflacija v petih državah EU znižala, medtem ko je v 22 državah zrasla, med njimi tudi v Sloveniji.
Slovenija med državami z višjo rastjo cen
Slovenija je tako podaljšala trend rahlega zviševanja inflacije. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je inflacija v državi v zadnjem letu porasla za 2,5 odstotka, kar je nad povprečjem evrskega območja. Največji del rasti predstavlja rast cen na področju storitev, hranil in tobaka. Podobno kot v EU se tudi pri nas cene energentov nekoliko znižujejo, kar blago mehča vpliv skupnega dviga življenjskih stroškov.
Preberite več:
Analitiki ocenjujejo, da se bo inflacijski pritisk prihodnje mesece zaradi prilagoditev cen energentov nadalje nekoliko znižal, medtem ko bodo trajnejši prispevki k inflaciji izhajali predvsem iz rasti cen storitev ter hrane.