Evropska centralna banka (ECB) se pripravlja na obdobje gospodarskih pretresov, ki naj bi trajalo še vsaj pet let. Zaradi geopolitičnih napetosti, tehnoloških sprememb in drugih globalnih dejavnikov pričakujejo bolj nestanovitno inflacijo, ki bo odstopala od cilja 2 odstotkov. ECB je zato napovedala, da bo ukrepala odločno in pravočasno, ne glede na to, ali bo inflacija previsoka ali prenizka.
V Sintri na Portugalskem je ECB predstavila svojo posodobljeno petletno strategijo, ki odraža izkušnje iz zadnjih let, ko je inflacija najprej padla na zelo nizke ravni, nato pa je zaradi ruske invazije na Ukrajino in drugih dejavnikov močno narasla. Glavni ekonomist ECB Philip Lane je poudaril, da so se naučili, da je treba ukrepati hitro, saj se lahko inflacija hitro pospeši in preseže cilj.
“Za ohranitev simetrije cilja so pomembni odločni in vztrajni ukrepi denarne politike, kadar inflacija odstopa od 2-odstotnega cilja v katero koli smer,” je dejal Lane. ECB je v zadnjem letu zvišala ključno obrestno mero z -0,5% na 4%, čeprav jo je nato znižala na 2%, kjer naj bi ostala vsaj do septembra.
Kritike preteklih ukrepov in prilagoditve v prihodnje
ECB je priznala, da je bila njena prejšnja strategija preveč osredotočena na boj proti prenizki inflaciji in da je zaradi tega zamudila pravočasno ukrepanje ob naraščanju cen v letih 2021–2022. Podpredsednik ECB Luis de Guindos je opozoril na stranske učinke kvantitativnega sproščanja (QE), ki je po njegovem mnenju povzročilo napihnjenost finančnih in nepremičninskih trgov ter velike izgube za ECB.
V prihodnje naj bi bili programi nakupov sredstev bolj prilagojeni, z večjo analizo scenarijev in previdnostjo glede tveganj. Nekateri člani ECB so nakazali, da bi lahko zahtevali večje nakupe obveznic, vendar bo to odvisno od gospodarskih razmer.
Globalni kontekst in vpliv na gospodarstvo
Motnje v globalnem gospodarstvu, kot so geopolitični konflikti, tehnološke spremembe in podnebne spremembe, bodo po mnenju ECB še naprej vplivale na inflacijo in gospodarsko stabilnost. Banka zato napoveduje, da bo inflacijsko okolje bolj volatilno in negotovo, kar zahteva prilagodljivost in odločne ukrepe.
Vlagatelji in gospodarstveniki bodo pozorno spremljali nadaljnje poteze ECB, saj bodo njene odločitve pomembno vplivale na kreditne pogoje, investicije in splošno gospodarsko rast v evrskem območju.