Evropska komisija je prvič določila seznam 47 strateških projektov, katerih cilj je spodbujanje domačih zmogljivosti za strateške surovine, s čimer se bo “okrepila evropska veriga vrednosti surovin in diverzificirali viri oskrbe.”
Novi strateški projekti predstavljajo pomemben korak pri izvajanju Akta o kritičnih surovinah (The Critical Raw Materials Act, CRMA), katerega cilj je, da rudarjenje do leta 2030 zadosti 10 odstotkom povpraševanja v EU, predelava 40 odstotkom, recikliranje strateških surovin pa 25 odstotkom povpraševanja v EU.
Evropska komisija je navedla, da bodo novi strateški projekti z doseganjem teh ciljev pomembno prispevali k “zeleni” in “digitalni tranziciji” EU ter podprli evropsko obrambno in vesoljsko industrijo, poroča Beta.
Na seznamu je 47 novih strateških projektov v 13 državah članicah EU – Belgiji, Franciji, Italiji, Nemčiji, Španiji, Estoniji, Češki, Grčiji, Švedski, Finski, Portugalski, Poljski in Romuniji.
Projekti zajemajo enega ali več segmentov vrednostne verige surovin, pri čemer se jih 25 nanaša na rudarjenje, 24 na predelavo, deset na recikliranje in dva na nadomeščanje surovin.
Strateški projekti vključujejo 14 od 17 strateških surovin, navedenih v CRMA, vključno z 22 projekti za litij, dvanajst za nikelj, deset za kobalt, sedem za mangan in enajst za grafit.
Komisija je sporočila, da izbrani projekti prispevajo k oskrbi EU s strateškimi surovinami v skladu z okoljskimi, socialnimi in upravljavskimi kriteriji (ESG) ter da so tehnično izvedljivi.
Pričakuje se, da bodo skupna kapitalska vlaganja v 47 strateških projektov, da bi ti postali operativni, dosegla 22,5 milijarde evrov.
Projekti bodo deležni usklajene podpore Komisije, držav članic EU in finančnih institucij.
Preberite več:
Koristila jim bo tudi poenostavitev postopkov izdaje dovoljenj. V skladu s CRMA postopek izdaje dovoljenj za rudarjenje ne bo smel trajati dlje kot 27 mesecev, za druge projekte pa ne dlje kot 15 mesecev, medtem ko ti postopki trenutno lahko trajajo od pet do deset let.
Izvršni podpredsednik Evropske komisije za blaginjo in industrijsko strategijo, Stéphane Séjourné, je povedal, da je EU trenutno pri številnih surovinah močno odvisna od tretjih držav ter da bo 47 identificiranih strateških projektov pripomoglo k zagotavljanju domače oskrbe.
“To je zgodovinski trenutek tako za evropsko suverenost kot industrijske sile,” je ocenil Séjourné.