Evropska unija z dodatnimi carinami načrtuje “udarec” na 100 milijard evrov ameriškega blaga, če trenutna trgovinska pogajanja ne bodo prinesla zadovoljivih rezultatov za ta trgovinski blok, poroča Bloomberg.
Predlagani povračilni ukrepi bodo kot dokument razdeljeni državam članicam že v sredo, konzultacije pa bodo pred dokončno potrditvijo seznama trajale mesec dni. Seznam bi se lahko v tem času še spremenil. Poleg tega naj bi Evropska komisija, izvršni organ bloka, ki se ukvarja s trgovinsko politiko, ta teden poslala ZDA še en dokument, s katerim bi poskusila znova načeti pogajanja, je že pred tem poročal Bloomberg.
Pričakuje se, da bodo predlogi EU vključevali zmanjšanje trgovinskih in netrgovinskih ovir ter krepitev naložb v ZDA.
Pogajanja med EU in ZDA, ki so resno stekla prejšnji mesec, so dosegla le malo napredka, pričakuje pa se, da bo večina ameriških carin ostala v veljavi tudi po izteku 90-dnevnega roka. EU je v torek sporočila, da bodo Trumpove tekoče trgovinske preiskave povečale količino evropskega blaga, ki bo predmet carin, na kar 549 milijard evrov.
Novi seznam povračilnih ukrepov EU bo dopolnil seznam ameriškega blaga v vrednosti 21 milijard evrov, ki je že predmet carin kot odziv na Trumpovo 25-odstotno carino na izvoz jekla in aluminija. EU se je v začetku tega meseca strinjala z odlogom teh ukrepov za 90 dni, potem ko so ZDA znižale tako imenovano recipročnostno stopnjo na večino izvoza iz EU s 20 odstotkov na 10 odstotkov v času pogajanj.
Donald Trump je uvedel tudi 25-odstotno carino na avtomobile, pa tudi na nekatere avtomobilske dele, in sprožil preiskave, ki bi lahko privedle do carin na uvoz lesnih izdelkov, farmacevtskih proizvodov, polprevodnikov, ključnih mineralov in tovornjakov. “Te uvozne dajatve so neutemeljene in povzročajo gospodarsko škodo na obeh straneh Atlantika,” je v torek poslancem v Strasbourgu v Franciji dejal evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič. “Ta situacija je nevzdržna in ne moremo si privoščiti, da ostanemo neaktivni.”

Komisija je sporočila, da so za odziv na Trumpove ukrepe na mizi vse možnosti in da bi lahko prihodnji ukrepi vključevali storitve in omejitve izvoza določenega blaga. Komisija je ponudila odpravo vseh tarif na industrijsko blago, vključno z avtomobili, v prizadevanju, da odgovori na eno ključnih Trumpovih kritik – da ima EU vzpostavljene nepoštene trgovinske ovire. ZDA so ta predlog zavrnile.
Za povrh je EU ponudila še večji uvoz ameriškega blaga, vključno z utekočinjenim zemeljskim plinom in sojo, kar je ena izmed možnosti, ki so v prvem Trumpovem mandatu pomagale omiliti napetosti med dolgoletnima zaveznicama. Namesto tega so se ZDA osredotočile na vprašanja, kot so pravila EU o tehnoloških podjetjih, digitalne dajatve in davek na dodano vrednost. Komisija je do zdaj zavračala pogajanja o svojih tehničnih pravilih in trdi, da je njen DDV pošten, nediskriminatoren davek, ki se enako uporablja za domače in uvoženo blago.
V ZDA trenutno veljajo carine na 380 milijard evrov izvoza iz EU, kar predstavlja približno 70 odstotkov celotnega izvoza EU v ZDA, s stopnjo med 10 in 25 odstotki. EU je sporočila, da ne bo iskala povračila po načelu “milo za drago”, temveč si bo prizadevala, da Ameriki povzroči največjo možno škodo z najmanjšim vplivom na evropske dobavne verige.
Ko je EU sestavljala prvi seznam blaga v odziv na Trumpove kovinske carine, je ciljala na politično občutljiva območja ZDA in vključila blago, kot je soja iz Louisiane, kjer prebiva predsednik predstavniškega doma Mike Johnson.
Preberite več:
EU je leta 2024 v ZDA izvozila za 531,6 milijarde evrov blaga, uvozila pa za 333,4 milijarde evrov blaga, kar je povzročilo trgovinski presežek v višini 198,2 milijarde evrov, kažejo podatki Eurostata. Če upoštevamo še storitve, je slika bolj uravnotežena, saj ZDA na tem področju beležijo presežek. Razlika med izvozom EU v ZDA in izvozom ZDA v EU je leta 2023 znašala 48 milijard evrov, kar predstavlja le tri odstotke celotne trgovinske izmenjave med EU in ZDA.
“Zdaj je čas, da ukrepamo, odločno, v interesu EU in z namenom ohranjanja močnega in konkurenčnega gospodarstva ter povezane družbe,” je zaključil Šefčovič.