EU in Kitajska: nove poti v trgovini in politiki

Kitajska, EU; Evropska unija
Foto: Evropska unija

Na vrhu v Pekingu sta Evropska unija in Kitajska naredili prve korake za zmanjšanje ovir v medsebojni trgovini. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da Kitajska kar 14,5% svojega izvoza nameni EU, a sama predstavlja le 8% izvoza iz Evrope. Ta neskladje je v zadnjem desetletju še naraslo in trgovinski primanjkljaj EU s Kitajsko presega 300 milijard evrov.

Zato sta se strani dogovorili o posebnem mehanizmu za hitro odpravljanje zapletov pri izvozu kritičnih surovin iz Kitajske. Če pride do zamud pri dobavi, bodo lahko evropska podjetja zahtevala posredovanje in preverjanje razlogov za težave. Kitajska je ob tem obljubila, da bo postopek za izdajo izvoznih dovoljenj zdaj potekal hitreje.

Kitajski presežki in evropske skrbi

Čedalje večji izziv predstavljajo tudi kitajske subvencije domači proizvodnji. Zaradi manjše domače porabe so presežki jekla, solarnih panelov, električnih vozil in baterij vse pogosteje preusmerjeni na evropski trg, kar ogroža konkurenčnost evropske industrije. Von der Leyen je poudarila, da bo EU težko ohranjala odprtost trga, če ne pride do napredka na tem področju. Doslej so Kitajci že začeli preučevati, kako zmanjšati proizvodnjo in spodbuditi porabo.

Obe strani sta se tudi zavzeli za iskanje konkretnih rešitev, da bi evropska podjetja lažje konkurirala na kitajskem trgu, še posebej pri javnem naročanju.

Vzdušje na področju zunanje politike

Ob 50. obletnici diplomatskih odnosov med EU in Kitajsko je bila pomembna tema tudi ruska agresija na Ukrajino. Predsednik Evropskega sveta António Costa je opozoril, da si obe strani želita čim prejšnjega in pravičnega miru. EU poziva Kitajsko, naj kot stalna članica varnostnega sveta ZN izkoristi svoj vpliv in pritisne na Rusijo, naj ustavi vojno ter pristane na resnične pogovore z Ukrajino.

Posebno pozornost namenjajo tudi izvozu t. i. izdelkov za dvojno rabo, ki jih lahko Rusija uporablja v vojaške namene, saj je po podatkih evropskih diplomatov Kitajska glavni dobavitelj teh produktov Moskvi.

Von der Leyen je zaključila, da bo prihodnji odnos med Unijo in Kitajsko v veliki meri odvisen od tega, kako se bo Kitajska vedla glede ruske vojne v Ukrajini.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji