EU podaljšuje ukrepe za zanesljivo oskrbo s plinom: cilj ostaja 90-odstotna napolnjenost skladišč

Plinovod
Foto: Unsplash

Svet Evropske unije in Evropski parlament sta dosegla začasni dogovor o spremembi uredbe o skladiščenju plina, s katero se za dodatni dve leti podaljšujejo obveznosti držav članic glede zadostnih zalog plina pred zimsko sezono. S tem ukrepom želi EU zmanjšati tveganje izpostavljenosti nestanovitnim cenam, ki jih povzročajo geopolitične napetosti, predvsem po ruski agresiji na Ukrajino. 

Dogovor določa, da morajo države članice tudi v prihodnjih dveh letih zagotoviti, da bodo njihova skladišča plina pred zimo napolnjena vsaj 90-odstotno. Novost je, da bodo članice lahko ta cilj dosegle kadarkoli med 1. oktobrom in 1. decembrom, in ne več nujno do 1. novembra, kot je veljalo doslej. Tako bodo lahko države lažje prilagajale nabavo plina tržnim razmeram in izkoristile ugodnejše pogoje na trgu.

Vmesni cilji napolnjenosti skladišč ostajajo okvirni, kar zagotavlja predvidljivost, hkrati pa omogoča podjetjem več svobode pri načrtovanju nabav skozi vse leto. Sporazum uvaja tudi dodatne varovalke za preprečevanje morebitnih tržnih manipulacij in poudarja pomen pravilnega delovanja notranjega trga.

Zakaj so polna skladišča tako pomembna?

Skladišča plina v EU v zimskih mesecih pokrijejo približno 30 odstotkov celotne porabe. Dobro napolnjena skladišča pomenijo, da lahko Unija v primeru povečanega povpraševanja ali motenj v oskrbi hitro zagotovi dodaten plin, kar zmanjšuje tveganje za prekinitev dobave in nenadne skoke cen.

Prvotne obveznosti glede skladiščenja plina, sprejete leta 2022 kot odziv na energetsko krizo po začetku vojne v Ukrajini, naj bi se iztekle konec leta 2025. Zaradi še vedno napetih razmer na svetovnem trgu s plinom pa je EU prepoznala potrebo po podaljšanju teh ukrepov tudi po letu 2025.

Začasni dogovor morata zdaj potrditi še Svet EU in Evropski parlament, nato bo sprememba uredbe tudi uradno sprejeta. S tem bodo evropski potrošniki in podjetja lažje prebrodili morebitne energetske izzive v prihodnjih zimah, Unija pa bo ostala bolj odporna na zunanje energetske pritiske in cenovne šoke.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji