Evropska unija je kot del novih ukrepov za krepitev varnosti predlagala, da si gospodinjstva zagotovijo osnovne zaloge za preživetje v času vsaj 72 ur v primeru krize. Pobuda prihaja kot odziv na vojno v Ukrajini in vse bolj nestabilno geopolitično situacijo.
EU se sooča s povečanimi tveganji, vključno z možnostjo oboroženega napada na katero od članic v naslednjih treh do petih letih, opozarjajo evropske obveščevalne službe. Poleg vojaških groženj je celina ranljiva tudi za naravne nesreče, kot so poplave in požari, ki jih povzročajo podnebne spremembe, pa tudi za gospodarske krize, poroča Financial Times.
Evropska komisija je v sredo predstavila načrt s 30 točkami za izboljšanje pripravljenosti in ublažitev posledic morebitnih kriz. “Nova realnost zahteva novo raven pripravljenosti v Evropi. Naši državljani, države članice in podjetja potrebujejo orodja za preprečevanje kriz in hitro ukrepanje, ko do njih pride,“ je izjavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Predlagani ukrepi vključujejo spodbujanje državljanov k zagotovitvi osnovnih zalog za najmanj 72 ur, ustanovitev kriznega centra EU za usklajevanje odzivov v izrednih razmerah, vzpostavitev strateških rezerv ključne opreme in materialov ter zagotavljanje neprekinjenega delovanja osnovnih storitev, kot so zdravstvo, oskrba z vodo in telekomunikacije v primeru vojne ali naravne katastrofe.
Pobuda je delno navdihnjena s praksami Finske, Švedske in Belgije, ki že imajo razvite sisteme za krizne razmere. Cilj je tudi povečati ozaveščenost v državah EU, ki še nimajo zadostnih zmogljivosti za učinkovit odziv na izredne razmere, je navedeno v dokumentu.
Opozorila o evropski ranljivosti prihajajo tudi iz poročila, ki ga je za EU pripravil nekdanji finski predsednik Sauli Niinistö. V njem poudarja, da je Evropa varnost po koncu hladne vojne predolgo jemala za samoumevno.
Preberite več:
“Soočamo se z vedno večjim številom zunanjih groženj in hibridnih napadov. Jasno je, da mora biti Evropa močnejša na vseh področjih,“ je izjavila Kaja Kallas, podpredsednica Evropske komisije za zunanjo in varnostno politiko.