EU prepovedala kitajskim podjetjem sodelovanje na razpisih za medicinske naprave

Medicinska oprema
Foto: Unsplash

Evropska unija je sprejela odločitev, da kitajskim podjetjem ne bo dovolila sodelovanja na javnih razpisih za medicinske naprave v vrednosti nad 60 milijard evrov letno. Ta ukrep je odgovor na neenakopraven dostop evropskih podjetij do kitajskega trga, je sporočila Evropska komisija.

Gre za prvi ukrep, ki ga uvaja EU v okviru Instrumenta za mednarodne javne razpise, ki je začel veljati leta 2022 in je namenjen zagotavljanju vzajemnega dostopa do trgov. Evropska komisija je danes sporočila, da bodo kitajska podjetja izključena iz javnih naročil EU, če bo vrednost posameznega razpisa presegla pet milijonov evrov.

Po podatkih Medtech Europe je trg medicinske tehnologije v EU v letu 2023 vreden približno 150 milijard evrov, pri čemer javna naročila predstavljajo okoli 70 odstotkov tega trga. Razpisi z vrednostjo nad pet milijonov evrov sicer predstavljajo le 4 odstotke vseh razpisov, a kar 60 odstotkov njihove vrednosti.

Omejitve in izjeme

Zmagovalci razpisov bodo morali zagotoviti, da ne bo več kot 50 odstotkov medicinskih naprav prihajalo iz Kitajske. Izključitev kitajskih ponudnikov ne bo veljala, če ne bo na voljo drugih dobaviteljev.

Evropski uradniki so pojasnili, da prepoved zajema medicinsko opremo, kot so diagnostične naprave, umetni deli telesa in medicinska oblačila. Komisija je že prej ugotovila, da Kitajska favorizira svoje proizvajalce in da pogoji na kitajskih razpisih vodijo do nenavadno nizkih ponudb, ki jih evropska podjetja zaradi dobičkonosnosti ne morejo ponuditi.

Napetosti med EU in Kitajsko

Ukrep bo verjetno še zaostril odnose med Brusljem in Pekingom, ki so že tako napeti zaradi carin na kitajska električna vozila, omejitev izvoza redkih zemelj in drugih trgovinskih sporov. Kitajska trgovinska ministrica je predhodno označila ukrepe EU za “zaščitniške” in pozvala k poštenemu ter preglednemu sodelovanju, ki bi temeljilo na dialogu. Evropska komisija je sporočila, da Kitajska ni predlagala nobenih korektivnih ukrepov, a da je dogovor še vedno mogoč.

Z novim ukrepom želi EU zaščititi svoje podjetje in zagotoviti pošteno konkurenco na trgu medicinskih naprav, hkrati pa spodbuditi Kitajsko k odprtemu dialogu in vzajemnemu sodelovanju.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji