Države članice Evropske unije so neuradno potrdile sveženj povračilnih ukrepov v vrednosti 93 milijard evrov, ki bi stopili v veljavo 7. avgusta, če pogajanja z ZDA ne bodo privedla do dogovora. Gre za nadaljevanje trgovinske napetosti, v kateri si obe strani prizadevata doseči vzajemno sprejemljive rešitve.
Paket povračilnih carin, predviden na uvoz iz ZDA, bi po neuradnih informacijah dosegel do 30-odstotne tarife in se povečal na dodatnih 72 milijard evrov vrednosti ameriškega blaga. Kar poleg že uveljavljenih carin v skupni vrednosti 21 milijard evrov povečuje pritisk na ameriški izvoz. Na seznamu so izdelki, kot so ameriška letala, avtomobili, viski in drugi izdelki.
Pripravljene so tudi izjeme za naročila v panogah letalstva, farmacije, lesa in kmetijstva, da bi omilili udarce na najbolj občutljiva področja gospodarstva. Poleg carin na izdelke pa Bruselj pripravlja tudi ločen seznam omejitev za ameriška storitvena podjetja, vključno s tehnologijo in finančnimi storitvami.
Trenutno stanje pogajanj in pozicija obeh strani
Pogajanja med EU in ZDA se vlečejo že več mesecev. V zadnjih dneh pa naj bi se bližali dogovoru, s čimer bi lahko preprečili grožnjo uvedbe carin. Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo izrazil pripravljenost na znižanje zagroženih tarif, če bo EU odprla svoj trg ameriškim podjetjem. Kljub temu ostaja grožnja o uvedbi 30-odstotnih carin na večino uvoza iz EU, ki naj bi začele veljati avgusta, če do dogovora ne pride.
Evropska komisija vztrajno poudarja, da si želi rešiti sporazum v okviru pogajanj, vendar je hkrati pripravljena na uporabo vseh potrebnih povračilnih ukrepov. Trenutno so z zamrznitvijo povračilnih ukrepov – ki jih je EU uvedla aprila kot odziv na ameriške carine na jeklo in aluminij – podaljšali moratorij do začetka avgusta.
Ozadje trgovinskega spora
Spor med EU in ZDA je del širšega trgovinskega trenja, ki ga je marca letos povzročil ameriški predsednik z uvedbo carin v razponu od 10 do 30 odstotkov na uvoz jekla, aluminija, vozil in drugih izdelkov iz Evrope. EU je pripravila povračilne ukrepe, s katerimi naj bi zaščitila svoje gospodarstvo.
Če se dogovor ne uresniči, bi ta trgovinska vojna lahko imela posledice za enotni trg ter transatlantske gospodarske odnose. Visoke carine bi lahko povečale cene za potrošnike in podjetja ter zmanjšale konkurenčnost evropskih podjetij. Prav tako pa bi lahko sprožile nadaljnje protiukrepe ZDA.
Preberite več:
Evropski zunanji minister in drugi predstavniki EU vztrajno apelirajo k dialogu in vzajemnemu spoštovanju, medtem ko ameriška stran poudarja strategijo zaščite domačega gospodarstva.