Evropska unija bo od aprila dodatno zaostrila kvote za uvoz jekla in zmanjšala količino uvoza za dodatnih 15 odstotkov, je v sredo izjavil visoki predstavnik EU. Ukrep je bil sprejet z namenom preprečevanja preplavljanja evropskega trga s poceni jeklom po uvedbi novih carin ZDA.
Evropski proizvajalci jekla, ki se že spopadajo z visokimi cenami energije in konkurenco iz Azije ter drugih regij, opozarjajo, da EU tvega, da postane odlagališče poceni jekla, preusmerjenega z ameriškega trga, kar bi lahko vodilo v zaprtje evropskih jeklarn, poroča Reuters.
“V času, ko nihče ne upošteva pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO oziroma STO) in ko se vsi sklicujejo na nacionalno varnost, EU ne more biti edina, ki dopušča razpad svoje industrije,” je izjavil izvršni podpredsednik Evropske komisije Stéphane Séjourné.
Ker ameriški trg zaradi 25-odstotne carine, ki jo je uvedla administracija predsednika Donalda Trumpa, postaja manj privlačen, Séjourné napoveduje, da bodo proizvajalci iz Kanade, Indije in Kitajske poskušali povečati prodajo v Evropi.
Evropska komisija bo v sredo predlagala vrsto trgovinskih ukrepov za okrepitev oslabljene kovinske industrije v okviru novega Akcijskega načrta za jeklo in kovine. Po osnutku načrta EU razmišlja o omejitvah uvoza. Séjourné, ki je odgovoren za oblikovanje industrijske strategije EU, je dejal, da bo prvi ukrep zmanjšanje uvoznih kvot, znanih kot zaščitni ukrepi, za več vrst jekla od 1. aprila, s čimer bi se uvoz zmanjšal za približno 15 odstotkov.
Količine, uvožene znotraj kvot, odražajo obstoječe trgovinske tokove in niso predmet carin, medtem ko bo ves uvoz jekla izven kvot obdavčen s 25-odstotno carino. Od julija 2019 so se kvote povečale za več kot 25 odstotkov, da bi EU ostala v skladu s pravili STO. Leta 2024 je EU uvozila okoli 60 milijonov ton jekla, od tega 30 milijonov ton znotraj kvot brez carin.
Preberite več:
Komisija bo prav tako uvedla pravilo “taljenja in prelivanja”, kot je navedeno v osnutku Akcijskega načrta za jeklo in kovine. Pravilo bo preprečilo uvoznikom, da bi s preprosto minimalno obdelavo spremenili poreklo kovine. Med nekomercialnimi ukrepi bo pilotni program z Evropsko investicijsko banko zagotovil dolgoročne pogodbe za dobavo električne energije, pri čemer bodo prednost imeli proizvajalci jekla in aluminija.