Evropska unija (EU) bo ZDA odgovorila s 25-odstotnimi carinami na vrsto izdelkov kot odgovor na ameriške carine na aluminij in jeklo, a bo pri tem upoštevala tudi interese članic, ki so lobirale, da se nekaterih izdelkov, kot je burbon, ne vključi.
ZDA so sredi marca uvedle carine na aluminij in jeklo, v začetku aprila pa dodale še recipročni 20-odstotni davek.
Francija, Italija in Irska so dosegle zaščito za svoje industrije alkoholnih pijač, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil z 200-odstotno carino na evropski alkohol, če bi carine prizadele ameriški viski.
Po posvetu med državami članicami tako v carine za ZDA ne bodo vključeni niti vino niti mlečni izdelki, navaja Financial Times.
Nekateri drugi izdelki, kot so pomarančni sok, perutninsko meso ali soja, bodo obdavčeni s carinami med 10 in 25 odstotki. Carine bodo začele veljati v obdobju med 15. aprilom in 1. decembrom, odvisno od posameznega izdelka.
Za sojo in mandlje je bil uveljavljen odlog do začetka decembra. Slednje si je izboril kmetijski sektor, ki sojo uporablja za krmo živali.
Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je dejal, da bodo carine zajele uvoz v vrednosti manj kot 26 milijard evrov, kar je bil ciljni znesek po uvedbi ameriških carin na jeklo in aluminij.
Pričakuje se, da bodo države članice dogovorjeni seznam odobrile v sredo.
Na seznamu so tudi jahte, kava, baker, železo, živa perutnina, motorna kolesa in jeklo. Seznam vsebuje 1680 kod, od katerih se vsaka nanaša na določen tip izdelka.
“Nismo v poslu maščevanja,” je sporočil Šefčovič.
Nemški gospodarski minister Robert Habeck je ta teden kritiziral članice EU, ki so lobirale za svoje industrije alkoholnih pijač.
“Pomembno je delovati jasno, odločno in modro, kar pomeni, da moramo razumeti, da smo v močnejšem položaju kot ZDA. Če vsako državo gledamo posebej – tukaj imamo problem rdečega vina ali pistacij –, potem ne bomo prišli nikamor,” je dejal.
Italijanska premierka Giorgia Meloni namerava v prihodnjih tednih odpotovati v Washington v sklopu prizadevanj EU, da bi ameriškega predsednika prepričala k umiku zadnje odločitve o 20-odstotnih carinah.
Rim si prizadeva za začasni dogovor o odpravi carin med EU in ZDA in upa na dogovor o znižanju ameriških recipročnih carin na 10 odstotkov.
Preberite več:
Ameriški proizvajalci močnih alkoholnih pijač prav tako lobirajo proti uvedbi carin, saj poudarjajo, da je ta ameriški sektor že desetletja zgled poštene trgovine.
Medtem Evropska komisija pripravlja še en odziv, ki se nanaša na ameriške 25-odstotne carine na avtomobile ter recipročni 20-odstotni davek. Bruselj upa, da bo Washington medtem pokazal pripravljenost na pogajanja.