Evropska komisija je z mobilizacijo okoli milijarde evrov odločila razširiti paleto partnerstev v okviru programa Obzorje Evropa za inovacije na področju naprednih materialov, tekstila in fotonapetostnih sistemov.
Zavedanje o zaostajanju Evropske unije (EU) v konkurenci s Kitajsko in ZDA na področju naprednih tehnologij je v Bruslju že močno zaživelo, zato se pojavlja vse več iniciativ, ki poskušajo na različnih področjih dati zagon evropskim podjetjem.
Proračun programa Obzorje Evropa, namenjenega financiranju raziskav in inovacij za obdobje od 2021 do 2027, znaša 93,5 milijarde evrov. V evropskih partnerstvih za različne sektorje v okviru Obzorja Evropa sodelujejo Evropska komisija ter podjetja in institucije iz zasebnega in javnega sektorja.
Ustanovitev treh novih partnerstev bi morala prispevati k krepitvi zelene tranzicije, trajnostnemu poslovanju podjetij ter okrepiti tehnološko suverenost in industrijsko konkurenčnost, meni Bruselj.
Za inovacije na področju fotonapetostnih sistemov bi morali Evropska komisija in zasebni partnerji do leta 2030 vložiti skupno do 480 milijonov evrov, pri čemer bi vsak stran prispevala 50 odstotkov.
“S tem partnerstvom bomo okrepili položaj Evrope v globalni fotonapetostni industriji in podprli prehod na energijo iz obnovljivih virov, zlasti sončno energijo. S tem se bodo povečale evropske kapacitete za proizvodnjo fotonapetostnih izdelkov, razvile se bodo odpornejše vrednostne verige v EU in zmanjšala se bo odvisnost od fosilnih goriv s sodelovanjem v celotni vrednostni verigi fotonapetostnih izdelkov,” navaja Evropska komisija.
Evropsko partnerstvo za tekstil prihodnosti naj bi prineslo preobrazbo tekstilne industrije v smeri trajnosti in krožnosti, v ta namen pa bi Bruselj in zasebni partnerji do leta 2030 morali vložiti skupaj do 60 milijonov evrov, pri čemer bi vsak izmed partnerjev prispeval po 30 milijonov.
Namen projekta je spodbuditi digitalne inovacije in nove poslovne modele ter pomagati, da industrija ostane konkurenčna, odporna in trajnostna na globalnem trgu.
Vsako leto v EU zavržemo okoli pet milijonov ton oblačil, oziroma 12 kilogramov na osebo. Evropska komisija ocenjuje, da lahko za vsakih 1000 ton zbranega tekstila za reciklažo ustvarimo od 25 do 30 novih delovnih mest. Ambicija proizvodnje oblačil iz recikliranega in kakovostnejšega materiala se razvija pod sloganom “hitra moda je iz mode”.
Zadnje, tretje novo partnerstvo je posvečeno inovativnim naprednim materialom, v katere bi Evropska komisija in zasebni partnerji v naslednjih petih letih vložili (vsak) do 250 milijonov.
Preberite več:
“Partnerstvo bo odgovorilo na industrijske potrebe in pospešilo zasnovo, razvoj in industrijsko uporabo varnih in trajnostnih naprednih materialov ter povezanih tehnologij, primernih za krožno gospodarstvo,” sporoča Bruselj.
Strateška področja za razvoj naprednih materialov so energetika, mobilnost, gradbeništvo in elektronika.