Evropska unija (EU) je pripravljena povečati nakup ameriškega blaga za 50 milijard evrov, da bi odgovorila na problem trgovinskega neravnovesja, je izjavil evropski komisar za trgovino in glavni evropski trgovinski pogajalec Maroš Šefčovič.
V pogovoru za Financial Times je poudaril, da EU pri sklenitvi dogovora napreduje, a Bruselj ne bo sprejel 10-odstotne carine na uvoz evropskih izdelkov v ZDA kot pravične rešitve.
Ameriški predsednik Donald Trump je trenutno uvedel trimesečni odlog za uveljavitev tako imenovanih recipročnih carin, s čimer je odprl vrata pogajanjem
Šefčovič pravi, da je njegov ključni argument v pogovorih z ameriškimi pogajalci, da je treba vzeti v obzir ameriški presežek v menjavi storitev, s čimer bi skupni trgovinski primanjkljaj ZDA z EU znašal približno 50 milijard evrov.
Ta primanjkljaj bi lahko hitro pokrili z nakupom ameriškega plina in kmetijskih proizvodov, je dodal.
“Če je težava, s katero se ukvarjamo, vredna 50 milijard evrov, verjamem, da jo lahko hitro rešimo z nakupi ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina in nekaterih poljščin, kot je soja. Važno je, da mislim, da se zdaj nekoliko bolje razumemo glede številk,” je poudaril Šefčovič.
Šefčovič razlaga, da potencialne carine na evropske izdelke vključujejo astronomske številke, Washingtonu pa so jasno sporočili, da to ni pravično.
ZDA so za države EU uvedle tako imenovano recipročni carinski stopnji v višini 20 odstotkov poleg drugih prej uvedenih carin na avtomobile ter aluminij in jeklo.
Na vprašanje, ali bi EU sprejela 10-odstotno stopnjo kot osnovo za pogajanja, je Šefčovič dejal, da je to zelo visoka stopnja, kar sugerira odklonilni odgovor.
Pozdravil je določene carinske popravke, ki jih je naknadno uvedel Trump, kot v primeru avtomobilske industrije.
“Vidim, da je prišlo do določenih, recimo temu tako, prilagoditev ali popravkov. Prepričan sem, da nisem bil edini, ki je opozarjal na negativne posledice,” je sporočil evropski komisar za trgovino.
EU je v upanju na dogovor do 14. julija odložila uvedbo povračilnih carinskih ukrepov proti ZDA.
Preberite več:
Šefčovič pravi, da vse države članice podpirajo pogajanja, so pa tudi pripravljene podpreti odgovor na ameriške carine, če dogovor ne bo dosežen.
“V EU verjamemo, da lahko veliko storimo skupaj, glede na presežne zmogljivosti jekla in aluminij lahko sodelujemo pri polprevodnikih in zmanjšamo odvisnost od kritičnih surovin,” meni Šefčovič.