Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je v ponedeljkovem govoru na berlinski zasebni fakulteti Hertie opozorila, da se svetovni gospodarski red, ki je zadnjih 80 let temeljil na ameriškem dolarju, trenutno razkraja. V luči naraščajočih trgovinskih napetosti, ki jih sprožajo grožnje ameriškega predsednika Donalda Trumpa z uvedbo dodatnih carin, je Lagarde poudarila, da bi močnejši evro lahko nadomestil vlogo dolarja kot globalne rezervne valute.
Lagarde je izpostavila, da je svetovno gospodarstvo uspevalo na temeljih odprtosti in multilateralizma, ki ga je podpirala ZDA. Vendar pa danes ta red razpada, saj sodelovanje med državami nadomešča “dvostranska igra moči“, odprtost pa se umika protekcionizmu. Ti pretresi po njenem ogrožajo tudi prevladujočo vlogo ameriškega dolarja. “Njegov umik pa bi lahko odprl tudi vrata evru, da bi igral večjo vlogo v mednarodnem prostoru,” je dodala.
Pogoji za globalno vlogo evra
Po besedah Lagarde bi evro lahko postal globalna alternativa dolarju, če bi Evropska unija okrepila svojo finančno in varnostno infrastrukturo. Kljub temu, da globalni vlagatelji zmanjšujejo izpostavljenost dolarju zaradi nedoslednih ameriških politik, se raje obračajo k zlatu kot k evru, ki ostaja na približno 20 % mednarodnih rezerv v primerjavi z dolarjevimi 58 %. Lagarde je poudarila, da mora evro “zaslužiti” svoj globalni vpliv z gradnjo globljih kapitalskih trgov, krepitvijo pravnih in trgovinskih okvirov ter izboljšanjem vojaških zmogljivosti, da bi ponudil geopolitično zanesljivost.
Prav tako je pozvala k večji uporabi evra pri globalnem fakturiranju trgovine, podprti z novimi trgovinskimi sporazumi in bolj integriranimi finančnimi sistemi. Pomembna ovira ostaja skupno zadolževanje, ki se mu najbolj upira Nemčija zaradi skrbi glede fiskalne odgovornosti. Vendar pa bi lahko uspešna povečana uporaba evra pritegnila naložbe, znižala stroške zadolževanja, zmanjšala izpostavljenost valutnim nihanjem in zaščitila evrsko območje pred sankcijami.

Trenutne razmere na valutnih trgih
Ameriški dolar je v zadnjem času oslabel zaradi naraščajočih skrbi vlagateljev glede predlaganega zakona o davkih in porabi predsednika Trumpa, ki naj bi v naslednjem desetletju znatno povečal državni dolg. Poleg tega je Trumpova odločitev, da začasno opusti načrtovane 50-odstotne carine na uvoz iz EU, okrepila evro na enomesečni vrh.
Lagarde je poudarila, da bi močnejši evro omogočil Evropi boljši nadzor nad lastno usodo. Da bi se to zgodilo, mora EU ohraniti svojo zavezanost odprti trgovini, ohraniti močne gospodarske temelje in likvidne kapitalske trge ter okrepiti svoje pravne temelje. Dodala je, da bi lahko te cilje dosegli tudi s političnim združevanjem.