Belgijska klirinška družba Euroclear naj bi načrtovala zaseg in prerazporeditev več milijard evrov zamrznjenih ruskih sredstev. Denar bo uporabljen za kompenzacijo zahodnim vlagateljem, saj je Moskva v zadnjih mesecih zasegla njihovo gotovino, ki je bila shranjena v Rusiji. Gre za nove poskuse obeh strani, da povrneta milijarde izgubljenih sredstev zaradi vojne v Ukrajini.
Euroclear bo prerazporedil tri milijarde iz sklada v višini 10 milijard evrov, ki pripadajo ruskim subjektom in posameznikom, podvrženim sankcijam Evropske unije, uvedenim po invaziji Moskve na Ukrajino leta 2022. Korak predstavlja novo raven povračilnih ukrepov Evrope. Evropska unija je konec lanskega leta spremenila svoj režim sankcij in dovolila izplačilo zahodnim vlagateljem v tovrstnih okoliščinah.
V preteklosti je Zahod Ukrajini posojal in plačeval iz obresti na zamrznjeno rusko premoženje, kar je ruski predsednik Vladimir Putin označil za krajo. Načrtovano izplačilo je spodbudila odločitev ruske vlade, ki je lani zasegla več milijard evrov sredstev zahodnih vlagateljev. Na Euroclear so mednarodni vlagatelji pritiskali, da ta sredstva sprosti.
Euroclear je marca prejel odobritev Belgije, svoje glavne pravne jurisdikcije, za izplačilo. Nato je stranke obvestil o prihajajočih plačilih, navaja Reuters. Euroclear je poudaril, da izvaja sankcije, a ne odloča o obliki sankcij ali njihovem preklicu.
Izplačila zahodnim vlagateljem naj ne bi bila izvedena iz več kot 200 milijard evrov rezerv ruske centralne banke, ki so zamrznjene v EU. Kljub temu bo to zmanjšalo zaloge ruskega bogastva, ki vključujejo gotovino, delnice in obveznice, in so skoraj v celoti shranjene pri Euroclearu, kar je EU dalo prednost pred Moskvo. Nekateri so upali, da bi zamrznjena ruska sredstva lahko uporabili za obnovo Ukrajine.
Zahodni vlagatelji imajo v Rusiji milijarde evrov sredstev, od zaseženih tovarn do gotovine. Evropska odločitev, da vlagateljem preda del zamrznjenega ruskega bogastva, je naletela na kritike.
“Zaseg ruske lastnine in njena predaja zahodnim vlagateljem bi bila moralno nesprejemljiva. To bi predstavljalo politično odločitev, ki daje prednost zahodnim podjetjem pred davkoplačevalci. Vsako zamrznjeno premoženje, ki ne gre za obnovo Ukrajine, bodo morali pokriti davkoplačevalci,” je izjavil Jacob Kirkegaard, strokovnjak za sankcije pri Petersonovem inštitutu za mednarodno ekonomijo s sedežem v Washingtonu.
Preberite več:
Euroclear sicer hrani velik del sankcioniranega ruskega bogastva v Evropi, in sicer več kot 180 milijard evrov. Vračilo teh sredstev je za Moskvo pomembno in je sprožilo približno 100 sodnih postopkov proti Euroclearu. Moskva je lani opozorila, da bo, če bodo zamrznjena sredstva zasežena in uporabljena za Ukrajino, na to odgovorila. Letos je že spremenila zakon, ki ji to omogoča.
V preteklih mesecih je Moskva zasegla tri milijarde evrov gotovine, ki jih je Euroclear hranil v depozitoriju v Rusiji, za odškodnino ruskim vlagateljem, prizadetim zaradi zahodnih sankcij. Clearstream, del nemške borze, ki tako kot Euroclear hrani vrednostne papirje, kot so delnice in obveznice za vlagatelje, se je znašel v podobni situaciji. Podjetje s sedežem v Luksemburgu naj bi zahodnim vlagateljem izplačalo podobne zneske zamrznjenega ruskega denarja, a v manjšem obsegu. Govora je o nekaj sto milijonov evrov.