Evropska komisija predstavila načrt za poenostavljeno poslovanje evropskih podjetij

eu flags
Foto: Unsplash

Evropska komisija je danes predstavila nove korake za poenostavitev poslovanja evropskih podjetij. Posebna strategija je bila pripravljena za krepitev notranjega trga in odpravo ovir pri čezmejnem poslovanju, hkrati z njo pa so predstavili nove predloge za razbremenitev podjetij. 

Evropska komisija bo v tem mandatu na prvo mesto postavila dvig konkurenčnosti evropskega gospodarstva ter povečanje varnosti Evrope. Za poenostavitev gospodarskih in kmetijskih pravil so od začetka mandata sprejeli tri svežnje predlogov. Izreden pomen za gospodarski zagon in krepitev odpornosti na zunanje pretrese EU pripisuje izboljšanju delovanja notranjega trga. BDP unije se je v treh desetletjih po ocenah Komisije povečal za tri do štiri odstotke in ustvaril 3,6 milijona delovnih mest. 

Kljub temu več kot polovica podjetij opozarja, da standardi in zahteve ob izvozu v druge članice niso enotni, kar omejuje čezmejno poslovanje. V ta namen je Komisija danes predstavila strategijo za poenostavitev pravil notranjega trga. Z njo je začrtala ukrepanje glede ovir v čezmejnem poslovanju in vlaganja v notranji trg, ki se ponaša s 450 milijoni prebivalcev. 

V strategiji je poudarjenih deset ovir, ki so jih izpostavila podjetja. Med njimi so zapletena pravila za ustanavljanje in poslovanje podjetij, kompleksna zakonodaja ter šibek interes članic EU za boljše delovanje trga, ozko priznavanje poklicnih kvalifikacij, neupravičeno omejevanje ponudbe, razlikujoča se zakonodaja na področju opravljanja storitev, pogrešajo pa tudi enotne standarde. 

Za poenostavitev čezmejnega opravljanja gradbenih, poštnih in dostavnih storitev v predelovalni industriji, pa tudi za odpravo določene nepotrebne regulacije je Evropska komisija v strategiji predlagala novo zakonodajo. Bruselj predlaga imenovanje visokega predstavnika v vsaki članici, ki bo skrbel za izvajanje zakonodaje notranjega trga. 

Čezmejno poslovanje bi komisija olajšala z novo definicijo za manjša srednje velika podjetja. Zanje bi veljala enaka poenostavljena pravila oziroma izjeme kot za mala in srednja podjetja. To so lahko podjetja z do 750 zaposlenimi, podjetja z do 150 milijoni evrov letnih prihodkov ali podjetja z do 129 milijoni evrov sredstev. Po oceni Komisije je takih podjetij v EU približno 38.000.

Danes je bil potrjen tudi nov paket predlogov za poenostavitev pravil za podjeta. Ta naj bi gospodarstvu prihranila okoli 400 milijonov evrov. Za okoli 10.000 manjših podjetij je z letom 2026 predvideno, da se jim ne bo treba registrirati na portalu uvoznikov oziroma izvoznikov izdelkov, ki vsebujejo fluorirane toplogredne pline. Po novem manjšim srednje velikim podjetjem pa ne bo več treba v celoti izpolnjevati obveznosti vodenja evidenc po splošni uredbi o varstvu podatkov (GDPR). K temu bodo primorana le, če bo obdelava osebnih podatkov po uredbi GDPR visoko tvegana. 

Razširjen bo še nabor dokumentacije, ki jo podjetja lahko izdajajo le digitalno, postopki dokazovanja skladnosti izdelkov z zakonodajo EU pa bodo poenostavljeni. 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji