Dvanajst največjih evropskih telekomunikacijskih podjetij je v sredo pozvalo regulativne organe Evropske unije, naj dodelijo večji del frekvenčnega spektra mobilnim omrežjem, saj bi Evropa sicer lahko zaostala za ZDA pri prihodnjem uvajanju 6G storitev. V pismu, ki ga je pridobila agencija Reuters, operaterji – med njimi britanski Vodafone, nemški Deutsche Telekom, francoski Orange in italijanski TIM – zahtevajo, da se za mobilna omrežja odpre celoten zgornji pas 6 GHz.
Zgornji frekvenčni pas 6 GHz je eden redkih preostalih večjih delov spektra, ki še ni bil izkoriščen, potem ko je večina evropskih držav na dražbah prodala pravice za uporabo frekvenc v razponu od 3,4 do 3,8 GHz za uporabo tehnologije 5G. Ta spekter je idealen za omrežja, ki prenašajo ogromne količine podatkov, hkrati pa omogočajo razmeroma dobro pokritost s signalom.
Ameriški regulatorji so ta pas odprli že leta 2020 za uporabo WiFi-ja, Kitajska pa ga je leta 2023 dodelila za storitve 5G in 6G, medtem ko Evropa še ni sprejela odločitve o preusmeritvi teh frekvenc.
“Če se bo še naprej odlašalo z odločitvijo o omogočitvi zgornjega pasu 6 GHz evropskim mobilnim operaterjem – medtem ko ameriškim tehnološkim interesom dovoljujejo dostop do dodatne 6 GHz kapacitete – bo ogrožena konkurenčnost Evrope … Skrbi nas, da ameriški deležniki še vedno zahtevajo dostop do zgornjega pasu 6 GHz za WiFi storitve,” piše v pismu, ki ga navaja Reuters, brez navedbe, komu je bilo pismo poslano.
Skupina za odločanje o radijskem spektru (RSPG) Evropske unije naj bi junija objavila osnutek mnenja o pasu 6 GHz, ki bo šel v javno posvetovanje, skupaj s priporočili Evropski komisiji o njegovi prihodnji uporabi.
Preberite več:
Operaterji prav tako poudarjajo, da trenutno razpoložljivi spekter zaradi stalno naraščajočega prometa v mobilnih omrežjih ne bo zadostoval za podporo obstoječih 5G storitev in prihodnjega uvajanja 6G. “Brez popolne dostopnosti zgornjega pasu 6 GHz za mobilna omrežja bi bile vse prihodnje 6G storitve v tem razponu močno omejene, kar bi na koncu lahko ogrozilo priložnost Evrope, da igra vodilno vlogo pri uvajanju 6G storitev.”
Raziskave in razvoj za uvajanje šeste generacije brezžičnih tehnologij so še v teku, strokovnjaki pa pričakujejo, da bi lahko bile storitve 6G komercialno dostopne šele v naslednjem desetletju.