Evropska unija je lani izvozila alkoholne pijače v vrednosti 29,8 milijarde evrov, kar kaže na porast za 10,9 odstotka v primerjavi z letom 2019, so v ponedeljek pokazali podatki Eurostata.
Največ je bilo izvoženih vin iz svežega grozdja, ki so predstavljala 56,2 odstotka celotnega izvoza.
Druga največja kategorija so bila žgane pijače in likerji s 29,7 odstotka, sledilo pa je pivo z 11,5 odstotka.
Francija je bila s skupno vrednostjo 12,1 milijarde evrov oziroma 41 odstotkov daleč največja izvoznica. Največji del izvoza so predstavljala vina (66,7 odstotka oziroma 8,1 milijarde evrov) ter žgane pijače in likerji z 31,8 odstotka oziroma 3,8 milijarde evrov.
Na drugem mestu je bila Italija s šestimi milijardami evrov izvoza, pri čemer je večina, natančneje 81,1 odstotka oziroma 4,9 milijarde evrov, predstavljala izvoz vina.
Španija in Nizozemska sta izvozili 2,5 oziroma 2,3 milijarde evrov, pri čemer je bila za Španijo najpomembnejša kategorija vino, za Nizozemsko pa pivo.
Združene države Amerike so bile glavni cilj za izvoz alkoholnih pijač iz EU, s 8,9 milijarde evrov izvoza, kar predstavlja 30-odstotni delež.
Preberite več:
Več kot polovica te vrednosti, 4,9 milijarde evrov, se nanaša na izvoz vina, še dodatnih 2,9 milijarde evrov pa na izvoz žganih pijač in likerjev.
Združeno kraljestvo je bilo drugi največji trgovinski partner, in sicer s 4,9 milijarde evrov izvoza, kar predstavlja 17 odstotkov celotnega zneska, večinoma pridobljenega z izvozom vina. Po Veliki Britaniji so največ izvažali še na Kitajsko, v Kanado in Švico.