Podjetji Apple in Meta Platforms sta bili kaznovani z razmeroma nizkima globama v skupni višini 700 milijonov evrov zaradi kršitve novih, strožjih protimonopolnih pravil Evropske unije, namenjenih velikim tehnološkim podjetjem. Ameriški predsednik Donald Trump je že opozoril na ostre povračilne ukrepe, poroča Bloomberg.
Evropski regulatorji so izrekli globi v višini 500 milijonov evrov za Apple in 200 milijonov evrov za Meto – v skladu z Zakonom o digitalnih trgih, ki vključuje seznam dovoljenih in prepovedanih praks.
Globi sta bistveno nižji od preteklih kazni po tradicionalnem konkurenčnem pravu EU, zato bo kazen verjetno razumljena kot poskus izogibanja dodatnemu izzivanju Trumpa, ki je nedavno uvedel vrsto carin proti svetovnim gospodarstvom. Evropske tehnološke predpise je še posebej označil za obliko netarifne trgovinske ovire, proti kateri so usmerjene njegove “recipročne carine”.
Evropska komisija je sporočila, da Apple razvijalcem ni dovolil povezave z aplikacijo AppStore za prodajo zunaj Applovega ekosistema.
Poslovni model Mete, ki ponuja storitve brez oglasov na Instagramu in Facebooku, je prav tako kršil tehnološko zakonodajo, ki regulatorjem omogoča določitev globe do 10 odstotkov globalnih letnih prihodkov podjetja.

“Apple in Meta sta se nam izneverila,” je povedala evropska komisarka za konkurenco Tereza Ribera.
“Vsa podjetja, ki poslujejo v EU, morajo spoštovati naše zakone in evropske vrednote. Obe podjetji morata odločitev EU izvršiti v 60 dneh, sicer se soočata z nadaljnjimi finančnimi kaznimi. Apple je bil tudi opozorjen, da njegova nova struktura pristojbin za razvijalce aplikacij ni v skladu s pravili EU za velika tehnološka podjetja.”
Apple se je na kazen ostro odzval in regulatorje obtožil diskriminacije. Očital jim je, da zahtevajo, naj brezplačno deli svojo tehnologijo. Podjetje iz Cupertina v Kaliforniji je napovedalo pritožbo na kazen pred sodišči EU. Lani je bilo podjetje že kaznovano z 1,8 milijarde evrov zaradi izključevanja pretočnopredvajalnih platform konkurentov na iPhoneu.
Tudi Meta je ostro reagirala in izjavila, da EU “poskuša onesposobiti uspešna ameriška podjetja, medtem ko kitajskim in evropskim podjetjem dovoljuje delovanje po drugačnih standardih.”
EU regulatorji so se obenem odpovedali zakonskemu ukrepanju proti storitvi Facebook Marketplace. Lani je bila Meta v skladu s standardnim protimonopolnim pravom kaznovana s 798 milijoni evrov zaradi domnevnih zlorab te storitve.
Preberite več:
V zadnjih letih je EU izrekla velike kazni podjetjem. Podjetju Alphabet (Google) je naložila več kot 8 milijard dolarjev in izdala posebno odločbo, po kateri mora Apple Irski plačati 13 milijard evrov neplačanih davkov.
V skladu s pravili o zlorabi prevladujočega položaja je EU k spremembam prisilila še Amazonovo tržno platformo in Appleov čip “tap-and-go”, medtem ko Microsoftovo programsko opremo Teams za videokonference še preiskuje.