Evropska unija v pričakovanju Trumpovega pisma o carinah

Donald Trump
Foto: Flickr

Evropska unija se pripravlja na morebiten prejem pismo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, v katerem bo napovedal nove carine za EU, po nedavni eskalaciji trgovinske vojne, ki je zajela tudi Kanado, Japonsko in Južno Korejo. 

Napovedi Trumpovih ukrepov so povzročile negotovost na finančnih trgih, kjer so evropske delnice in terminske pogodbe na Wall Streetu zabeležile padec, medtem ko so cene zlata zaradi iskanja varnih naložb zrasle že tretji dan zapored.

Trgovinski pritiski

Trump je napovedal zvišanje carin na kanadsko blago s sedanjih 25 na 35 odstotkov, kar je močan udarec za kanadski izvoz v ZDA. Kanadski premier Mark Carney je ob tem zagotovil, da bo branil interese podjetij in delavcev ter nadaljeval pogajanja o trgovinskem sporazumu. Trump je prav tako napovedal splošne carine v višini 15 do 20 odstotkov za večino drugih trgovinskih partneric, pri čemer so bile že uvedene 10-odstotne carine aprila, z dodatnimi višjimi tarifami za posamezne države.

Evropska unija je sicer pripravila protiukrepe, a jih za zdaj ni uvedla, saj upa na dogovor z ZDA. Rok za pogajanja je bil sprva 9. julij, a je Trump podaljšal rok do 1. avgusta, čeprav je v zadnjih izjavah poudaril, da podaljšanja ne bo.

Borzni odzivi

Evropski borzni indeksi so zjutraj padli. Terminske pogodbe na ameriške indekse so se znižale, cene zlata pa so se zvišale zaradi povečanega povpraševanja po varnih naložbah.

Joseph Capurso, vodja mednarodne ekonomije pri Commonwealth Bank of Australia, je opozoril, da bi morebitna eskalacija trgovinske vojne med EU in ZDA lahko močno destabilizirala finančne trge, podobno kot se je zgodilo aprila v trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko.

Pogajanja in diplomatski stiki

Ameriški državni sekretar Marco Rubio se je v Kuala Lumpurju srečal s kitajskim zunanjim ministrom Wang Yijem, kjer sta označila pogovore za konstruktivne, čeprav ostajajo napetosti glede trgovinskih politik. Kitajska je ZDA opozorila, da bodo sankcije proti njej sprožile maščevalne ukrepe, zlasti če bodo države sklenile dogovore o izključitvi Kitajske iz dobavnih verig.

Trump je EU večkrat kritiziral zaradi trgovinskega primanjkljaja ZDA z Evropo, ki je leta 2024 znašal 235 milijard dolarjev. EU opozarja, da ima ZDA presežek v storitvah, ki delno izravnava trgovinski primanjkljaj.

Evropa in ZDA so na robu novega trgovinskega spora, ki lahko vpliva na globalno gospodarstvo in finančne trge. V prihodnjih dneh bo ključnega pomena prejeti Trumpovo pismo in videti, ali bo prišlo do dogovora ali nadaljnje eskalacije carinskih tarif.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji