Evropske borze so trgovalni dan začele v pozitivnem vzdušju, kar so spodbudile predvsem izjave ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ta je potrdil, da za zdaj ne načrtuje razrešitve predsednika ameriške centralne banke Jeroma Powlla, čeprav te možnosti ne izključuje. Novica je umirila del napetosti, ki so v zadnjih dneh spremljale finančne trge.
Indeks Eurostoxx 50, ki zajema vodilna podjetja v evroobmočju, je dosegel 1,07-odstotno rast nad ravnjo zaključka trgovanja v sredo. Podobno so se dvignili frankfurtski DAX s 1,04% in pariški CAC 40 z 1,15%. Znatno rast so zaznali tudi londonski FTSE 100, milanski FTSE MIB, dunajski ATX ter züriški SMI. Vrednost evra se je nekoliko znižala in zdaj za en evro daje 1,1591 dolarja.
Azijske borze večinoma z rastjo
Tokijski Nikkei 225 je pridobil 0,60 odstotka, šanghajski indeks pa 0,37 odstotka. V Hongkongu je indeks Hang Seng rahlo upadel, medtem ko so se indeksi v Seulu, Singapurju, Tajvanu in Avstraliji okrepili.
Nekoliko večjo zaskrbljenost so povzročili podatki o japonskem izvozu v ZDA, ki je junija upadel že tretji mesec zapored, predvsem zaradi višjih carin.
Na newyorški borzi so medtem vlagatelji uspešno zajezili začetne padce in dan zaključili v zelenem. Dow Jones je pridobil 0,53 odstotka, S&P 500 je nadgradil vrednost za 0,32 odstotka, tehnološki Nasdaq pa je rastel za 0,25 odstotka. Razplet je sledil Trumpovim besedam, s katerimi je zanikal govorice o nameri po zamenjavi predsednika Feda.
Preberite več:
Energetski trg je prav tako beležil rast cen. Cena zahodnoteksaške nafte WTI se je zvišala na 66,73 dolarja za sod, brent pa na skoraj 68,78 dolarja. Zlato je v New Yorku doseglo vrednost dobrih 3356 dolarjev za unčo. Podatki iz ZDA so pokazali zmanjšanje zalog surove nafte, medtem ko so se zaloge bencina povečale, kar nakazuje na nekoliko šibkejše povpraševanje po fosilnih gorivih v poletni sezoni.