Danes je Evropski parlament odobril zvišanje carin na uvoz gnojil in nekaterih kmetijskih proizvodov iz Rusije in Belorusije. EU bi s tem postopno preprečila uvoz blaga iz teh držav, a kmetje opozarjajo, da bi s tem lahko svetovne cene gnojil švignile kvišku.
Poslanci so na plenarnem zasedanju potrdili predlog Evropske komisije za 50-odstotno zvišanje carin na kmetijske proizvode iz Rusije in Belorusije. Za ti državi dodatne carine še niso bile v veljavi. Med proizvodi z višjo carino bodo zdaj sladkor, kis, moka in živalska krma. Uredbo so sprejeli s 411 glasovi za, 100 proti in 78 vzdržanimi.
Predlog predvideva še 6,5-odstotno carino za gnojila iz Rusije in Belorusije ter dajatve med 40 in 45 evrov na tono za letošnje in prihodnje leto. Carine se bodo do leta 2028 zvišale na 430 evrov na tono, saj naj bi prihodek od prodaje teh gnojil neposredno prispeval k vojni proti Ukrajini.
Ukrepi bodo predvidoma znatno zmanjšali uvoz dotičnega blaga v EU – ne glede na to, ali izvira iz teh držav ali ga izvažata posredno. Pripomogli naj bi k diverzifikaciji proizvodnje gnojil v EU, kar zaenkrat ovirajo nizke cene uvoza. Zakonodaja Komisiji nalaga spremljanje zvišanja cen in morebitne škode notranjemu trgu ali kmetijskemu sektorju ter sprejemanje ukrepov za ublažitev vpliva.
Stalna poročevalka za Rusijo Inese Vaidere je dejala: “Uredba, ki postopno zvišuje carine za izdelke iz Rusije in Belorusije, bo pomagala preprečiti Rusiji, da bi uporabljala trg EU za financiranje svojega vojnega stroja. Ni sprejemljivo, da EU tri leta po tem, ko je Rusija začela svojo vojno v polnem obsegu, še vedno kupuje kritične izdelke v velikih količinah. Pravzaprav se je ta uvoz znatno povečal.”
Preberite več:
Uredbo mora zdaj še uradno sprejeti Svet in jo objaviti v Uradnem listu, preden začne veljati.