Evropska unija bi morala dovoliti zvišanje cen zdravil na raven tistih v ZDA, da bi s tem privabila več vlaganj v farmacevtsko industrijo, sta v odprtem pismu poudarili vodji dveh velikih evropskih farmacevtskih podjetij, ki ga je v sredo objavil Financial Times. ZDA trenutno plačujejo najvišje cene zdravil na svetu, ki so pogosto skoraj trikrat višje kot v zdravstvenih sistemih drugih razvitih držav.
“Evropski sistem nadzora cen zdravil in varčevalni ukrepi zmanjšujejo privlačnost evropskih trgov … Ob vse slabši evropski konkurenčnosti na področju biotehnologije in farmacevtske industrije negotovost glede ameriških carin dodatno zmanjšuje razloge za naložbe v EU,” piše v pismu, ki sta ga podpisala novi predsednik uprave švicarskega Novartisa, Vas Narasimhan, in predsednik uprave francoskega Sanofija, Paul Hudson.
Po njunem bi morala EU zvišati cene zdravil na seznamih ter objaviti načrte za porabo sredstev za inovativna zdravila, da bi s tem nagradila inovacije, pravita Narasimhan in Hudson.
Preberite več:
“V novem svetovnem kontekstu evropski farmacevtski model, ki temelji na proizvodnji v Evropi in izvozu zdravil v ZDA, ni več vzdržen,” dodajata Narasimhan in Hudson ter pozivata, naj EU “okrepi svoje domače tržišče”. V zadnjih tednih so proizvajalci zdravil obljubili večje naložbe v ZDA, da bi se izognili visokim carinam, katerih namen je po navedbah Washingtona spodbujanje domače ameriške proizvodnje. Čeprav so farmacevtski izdelki trenutno izvzeti iz novih Trumpovih carin za vse države, je predsednik večkrat napovedal možnost uvedbe carinskih dajatev tudi za to kategorijo.
Francoski Roche je v torek napovedal, da bo v naslednjih petih letih v ZDA vložil 50 milijard dolarjev, medtem ko so Novartis ter ameriški podjetji Eli Lilly in Johnson & Johnson pred kratkim prav tako napovedali znatne naložbe v ameriško proizvodnjo.
Medtem je Trumpova administracija proizvajalce zdravil opozorila, da razmišlja o uvedbi novih cen zdravil v ZDA. Te naj bi temeljile na nižjih zneskih, ki jih plačujejo ostale razvite države.