Ameriška centralna banka (Fed) je v sredo ohranila obrestne mere nespremenjene.
Odločitev, ki so jo sprejeli v sredo ob koncu dvodnevnega srečanja o denarni politiki, kaže, da centralni bankirji čakajo na dokaze, da inflacija upada proti njihovemu cilju dveh odstotkov ali da se gospodarstvo šibi bolj, kot je bilo pričakovano.
To sta, piše CNN, dva scenarija, ki bi lahko znova privedla do znižanja obrestnih mer.
Uradniki še vedno pričakujejo, da bodo v letu 2025 dvakrat znižali stroške zadolževanja, v skladu z najnovejšimi ekonomskimi projekcijami, objavljenimi v sredo.
Predsednik Feda Jerome Powell je na tiskovni konferenci po srečanju poudaril visoko stopnjo negotovosti med ameriškimi potrošniki in podjetji, v veliki meri zaradi “pretresov” v administraciji Donalda Trumpa. Obenem je izpostavil, da “bo treba počakati, da vidimo, kako bodo ti dogodki vplivali na prihodnjo potrošnjo in naložbe”.
Ključna obrestna mera Feda ostaja v razponu od 4,25 do 4,5 odstotka. Vzdrževanje trenutne politike oblikovalcem denarne politike omogoča, da ocenijo, kako bodo številne spremembe v Trumpovi administraciji na koncu vplivale na ameriško gospodarstvo.
To vključuje visoke carine, množične deportacije in zmanjšanje števila zaposlenih v zveznih institucijah.
Preberite več:
Gre za drugi zaporedni primer, ko je centralna banka ohranila nespremenjene stroške zadolževanja.
Hkrati pa oblikovalci denarne politike Feda pričakujejo, da bo gospodarstvo letos šibkejše, kot je bilo predhodno napovedano, in da bo tudi inflacija višja od pričakovane.