Ameriška centralna banka Fed je objavila, da je leto 2024 po rekordni izgubi v letu 2023 zaključila z manjšimi izgubami, pri čemer so se občutno zmanjšali stroški obresti.
Lani je Fed zabeležil izgubo v višini 71,59 milijarde evrov, kar je skoraj tretjino manj kot leto prej. Leta 2022 je imel še čisti dobiček v višini 54,32 milijarde evrov. Ker je Fed letos prekinil večletno prakso objave preliminarnih rezultatov že januarja, je objavljeni znesek izgube prvi uradni vpogled v finančno stanje centralne banke za celotno leto.
V letu 2024 so bili Fedovi stroški obresti za 62,81 milijarde evrov višji od obrestnih prihodkov, kar je za 36,2 odstotkov manj kot v letu 2023.
Stroški obresti so lani znašali 209,51 milijarde evrov, kar je za 19,3 odstotkov manj kot leto prej. Po drugi strani so se obrestni prihodki zmanjšali za 9 odstotkov in dosegli 146,70 milijarde evrov.
Kot del tehničnih operacij upravljanja obrestnih mer Fed izplačuje obresti na depozite bank, denarnih skladov in drugih finančnih institucij, ki izpolnjujejo pogoje, navaja Reuters.
Fedovi predstavniki poudarjajo, da izguba ne vpliva na njihovo delovanje ali oblikovanje monetarne politike. Ko posluje z izgubo, lahko ameriška centralna banka ustvari denar za financiranje svojega poslovanja.
Izgube lahko pokrijejo s pozitivnimi rezultati v prihodnjih letih in, ko jih izravnajo na nič, znova vplačujejo denar v državno blagajno. Poleg obresti na obveznice Fed ustvarja prihodke tudi z različnimi storitvami, ki jih nudi finančnemu sistemu.
Preberite več:
Fed je spomladi 2022 začel močno zviševati obrestne mere, da bi omejil inflacijo. Dvigoval jih je do julija 2023, s prvotnih 0 odstotkov na 5,25–5,5 odstotkov. Medtem se je inflacija umirila, banka pa je doslej znižala obrestne mere za eno odstotno točko, kar je prispevalo k zmanjšanju izgube v letu 2024.
Poleg Feda sta v letu 2024 izgubo zabeležili tudi Evropska centralna banka (ECB) in nemška Bundesbanka, poroča Hina.