Medtem ko finančni trgi polagajo upe v zmanjšanje napetosti v trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko, nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je občuten napredek proti dogovoru med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma še daleč.
Aidan Jao, višji investicijski strateg podjetja Amundi za Azijo, je dejal, da bi za resnično izboljšanje razmer bilo potrebno bodisi zmanjšanje carin na sprejemljivo raven ali pa širitev seznama izjem na obeh straneh, s čimer bi carine v praksi izgubile svojo moč.
“Za zdaj so znaki takšnih ukrepov redki, verjetno zato, ker prag tolerance še ni bil dosežen,” je povedal Jao in dodal, da so obeti za kitajsko gospodarstvo še naprej pozitivni, poroča Reuters.
Kitajska je nedavno sporočila, da kljub obstoječim 145-odstotnim carinam, ki jih je uvedla ameriška stran, “razmišlja” o ameriškem predlogu za obnovitev trgovinskih pogajanj. Prav tako je sestavila seznam ameriških izdelkov, ki bi lahko bili izvzeti iz njenih povračilnih ukrepov, ki vključujejo carine do 125 odstotkov.
Sat Duhra, upravljavec portfelja v podjetju Janus Henderson, je izjavil, da bodo ZDA morale ukrepati, če bo grožnja recesije postala resnejša, kar se po njegovem mnenju že kaže na trgih delnic, dolarja in ameriških obveznic. Meni, da bi rešitev trgovinskega spora koristila pozicijam njegovega podjetja na Kitajskem.
Duhra trenutno povečuje naložbe v kitajske delnice, zlasti v sektorjih bančništva, tehnologije in športne opreme, pri tem pa kot glavna razloga navaja nižje cene delnic in višje dividende. Čeprav ima Janus Henderson nevtralno izpostavljenost do kitajskega trga, je tudi Amundi blizu nevtralnega položaja, s tem da daje prednost domačim sektorjem znotraj delnic vrste A in tehnološkim voditeljem iz področja umetne inteligence med kitajskimi zunajcelinskimi podjetji.
Kar zadeva uspešnost trgov, sta glavna kitajska indeksa, CSI300 in Shanghai Composite, od začetka leta padla za štiri oziroma dva odstotka, kar je skladno s padcem ameriških indeksov. S&P 500 je v minusu za tri odstotke, tehnološki Nasdaq pa za sedem odstotkov.
Preberite več:
“Novice o carinah so za kitajske trge večinoma postale zgolj šum … Ne določajo več smeri gibanja trga, razen če ne pride do popolne spremembe ameriške politike,” je izjavil Jao in dodal, da je Kitajska, zahvaljujoč velikosti svojega gospodarstva in notranji politiki, v dobrem položaju za ublažitev zunanjih šokov.