V okoljski organizaciji Focus ostro nasprotujejo predlogu Evropske komisije za poenostavitev določenih okoljskih in družbenih pravil za podjetja v okviru t. i. svežnja Omnibus I. Opozarjajo, da bi predlagane spremembe oslabele varstvo okolja in človekovih pravic ter spodkopale demokratične procese znotraj EU.
Evropska komisija je sveženj sprememb, s katerim želi po lastnih navedbah “olajšati breme za podjetja”, predstavila februarja. Med drugim predlog vključuje oslabitev direktive o trajnostnem poročanju podjetij, zmanjšanje obveznosti na področju taksonomije trajnostnih naložb ter posege v Direktivo o skrbnem pregledu podjetij glede trajnostnosti (CSDDD).
V Focusu opozarjajo, da je bil postopek oblikovanja predloga izpeljan brez ustreznega javnega posvetovanja ali presoje vplivov. “Predlog je nastal za zaprtimi vrati, brez sodelovanja civilne družbe in z izrazitim vplivom gospodarskih lobijev,” so zapisali. Podobne kritike sta na Evropsko varuhinjo človekovih pravic že naslovili tudi organizaciji Client Earth in European Coalition for Corporate Justice.
Stroka: Ukrepi niso upravičeni
Zoper predlog so se nedavno izrekli tudi številni ekonomisti. V skupni izjavi več kot 90 ekonomistov opozarja, da poenostavitve, kot jih predlaga Omnibus I, ne bodo povečale konkurenčnosti podjetij, temveč lahko ogrozijo pravno varnost, stabilnost okoljske zakonodaje in zaupanje vlagateljev. “Razvodenitev direktiv o trajnostnosti je politično kratkovidna in ekonomsko neutemeljena,” so zapisali v izjavi Onkraj kratkoročnih dobičkov.
Preberite več:
Zadnje priložnosti za vpliv
Organizacije civilne družbe, med njimi tudi Focus, pozivajo slovensko Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, da pri pogajanjih v Svetu EU zavrne oslabitve direktive CSDDD in podpre ključne varovalke. “Bistveno je ohraniti učinkovitost dolžne skrbnosti, dostop do pravnega varstva in obveznosti podjetij glede trajnostnega prehoda,” poudarjajo.
Jutri bo Svet EU imel eno zadnjih priložnosti, da vpliva na končno besedilo predloga. Fokus in druge nevladne organizacije pričakujejo, da bodo slovenski predstavniki zaščitili temeljne elemente direktive CSDDD, ki so ključni za trajnostno in pravično prihodnost evropskega gospodarstva.