Francoska vlada pod vodstvom predsednika Emmanuela Macrona je po ugotovitvah senatne preiskovalne komisije prikrila uporabo nezakonitih postopkov pri obdelavi ustekleničene mineralne vode, ki jih je izvajalo podjetje Nestlé, med drugim za znane blagovne znamke, kot so Perrier, Contrex, Vittel in Hépar.
Po poročanju francoskih medijev je Nestlé dolga leta izvajal postopke za preprečevanje bakterijskega ali kemičnega onesnaženja vode, ki jo trži kot “naravno mineralno” ali “izvirsko vodo”. Takšni tretmaji so po francoski in evropski zakonodaji strogo prepovedani, saj spremenijo naravne lastnosti vode. Evropski predpisi zahtevajo, da se naravna mineralna voda ne sme razkuževati ali filtrirati s postopki, ki bi vplivali na njeno sestavo.
Zavestno prikrivanje
Senatni izsledki razkrivajo, da je vlada že oktobra 2021 na internih sestankih obravnavala Nestléjevo prakso in pozneje celo podprla njen načrt za zamenjavo prepovedanih tretmajev z mikrofiltracij, ki prav tako ni v skladu z veljavnimi pravili.
Nestlé je šele lani javno priznal uporabo spornih postopkov in se izognil sodnemu postopku z izplačilom kazni v višini dveh milijonov evrov. Kljub temu je škoda za potrošnike po ocenah francoske agencije za boj proti prevaram dosegla več kot tri milijarde evrov, saj se naravna mineralna voda prodaja tudi do 400-krat dražje od navadne vode iz pipe.

Preiskovalci so opravili pogovore s preko 120 vpletenimi uradniki. Le eden, Alexis Kohler, tedanji generalni sekretar Elizejske palače, ki naj bi bil v stikih z vodstvom Nestléja, je sodelovanje zavrnil.
Macron zanika, a odgovornost ostaja
Preiskava je ugotovila, da je predsedniška palača najmanj od leta 2022 vedela za prakso, ki jo je opisala kot “dolgotrajno zavajanje”. Macron se je februarja izgovoril, da “ni bil seznanjen z zadevo” in zatrdil, da “ni bilo nobenega dogovora z nikomer”.
Preberite več:
Francoska vlada se zdaj sooča z obtožbami o sodelovanju pri prikrivanju nezakonitih praks korporacije, katere izdelki so dosegli milijone potrošnikov po Evropi in svetu.