Generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (MDS) Kristalina Georgieva je v ponedeljek izjavila, da poteze predsednika ZDA Donalda Trumpa v zvezi z uvedbo širokih carin ustvarjajo veliko negotovost in spodkopavajo zaupanje vlagateljev, a ne pričakuje, da bi to v kratkem povzročilo recesijo.
V prvem velikem intervjuju po Trumpovi vrnitvi v Belo hišo je Georgieva poudarila, da svetovno gospodarstvo po posledicah pandemije koronavirusa še vedno kaže šibko rast, vendar je opozorila, da ni potrebe po pretiranem alarmiranju javnosti, poroča Reuters.
MDS bo verjetno rahlo znižal svoje ekonomske napovedi v naslednjem poročilu o globalnih gospodarskih obetih, ki bo objavljeno čez tri tedne, vendar “na obzorju ne vidimo recesije,“ je dejala Georgieva. Po njenih besedah MDS za zdaj ne vidi “dramatičnega vpliva“ carin, ki jih je uvedla ali napovedala Trumpova administracija.
Poudarila je, da visokofrekvenčni kazalniki jasno nakazujejo oslabitev zaupanja potrošnikov in vlagateljev, kar se kasneje odraža na gospodarski rasti. MDS je januarja zvišal svojo napoved globalne rasti za leto 2025 na 3,3 odstotka s prejšnjih 3,2 odstotka, pri čemer je rast ameriškega gospodarstva dvignil na 2,7 odstotka. A Georgieva aprila pričakuje rahlo korekcijo navzdol.
Čeprav trenutni učinki Trumpovih carin niso obsežni, Georgieva opozarja, da so številne države med pandemijo izčrpale svoje fiskalne in monetarne kapacitete, kar pomeni, da imajo zdaj visoko raven dolga in manj možnosti za odziv na nove šoke. Če bi se trenutni proces zniževanja inflacije upočasnil ali obrnil, bi to lahko upočasnilo padec obrestnih mer in državam otežilo refinanciranje dolga.
Trgovinski ukrepi bi lahko nekoliko upočasnili rast ameriškega gospodarstva, vendar splošni obeti za ZDA ostajajo “sprejemljivi,“ je dejala Georgieva. Po drugi strani bi Evropa lahko rahlo izboljšala svojo napoved povečanja proračuna za obrambo in ukinitve nemške politike omejevanja javnega dolga, kar je Georgieva označila kot “samopovzročeno škodo.“ Kar zadeva Kitajsko, je poudarila, da bi se morala njena ekonomska politika bolj osredotočiti na spodbujanje domače porabe.
Kljub globalnemu porastu protekcionističnih ukrepov svetovna trgovina še vedno raste, pri tem pa trgovina s storitvami beleži večjo rast kot trgovina z blagom. Majhna in srednje velika gospodarstva vedno bolj sodelujejo in izvajajo strukturne reforme za povečanje lastne odpornosti, kar Georgieva vidi kot “pozitiven stranski učinek“ globalnih trgovinskih preobratov.
Preberite več:
Na vprašanje o ameriški zavezanosti MDS, potem ko je Trumpova administracija zmanjšala angažma v drugih mednarodnih organizacijah, kot je Svetovna zdravstvena organizacija, je Georgieva dejala, da so ZDA največje svetovno gospodarstvo in s 17,4-odstotnim deležem daleč največji delničar MDS. Poudarila je, da je imela “zelo konstruktiven“ začetni sestanek z ameriškim ministrom za finance Scottom Bessentom.