Goldman Sachs napoveduje padec cene nafte brent na 60 dolarjev do konca leta 2026

Oil rig
Znižana napoved po odločitvi OPEC+ o povečanju proizvodnje, Foto: Pexels

Goldman Sachs je znižal svojo napoved povprečne cene nafte brent za leti 2025 in 2026 zaradi načrtov skupine OPEC+, ki bo proizvodnjo nafte v aprilu povečala, pa tudi zaradi šibkejšega povpraševanja na podlagi najnovejših podatkov o gospodarski aktivnosti v ZDA in zaostrovanja trgovinskih tarif.

Napovedano povečanje proizvodnje je prva takšna odločitev OPEC+ od leta 2022. OPEC+ vključuje članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), Rusijo in druge zaveznike. Proizvodnja se bo povečala tri mesece prej, kot je Goldman Sachs predhodno napovedal – namesto julija se bo po navedbah ameriške banke začela že aprila, povzema Reuters.

Goldman Sachs je prej napovedoval, da bo povprečna cena nafte brent v letu 2025 znašala 78 dolarjev na sodček, v letu 2026 pa 73 dolarjev na sodček, medtem ko so za ameriško WTI predvideli povprečno ceno 74 dolarjev na sodček v letu 2025 in 68 dolarjev v letu 2026.

A ponudba nafte bi lahko bila večja od pričakovane, še posebej če bo OPEC+ podaljšal povečanje proizvodnje, ki naj bi zaenkrat trajala štiri mesece, opozarja Goldman Sachs. V tem primeru banka ocenjuje, da bi cena nafte Brent lahko padla na raven med 60 in 65 dolarjev na sodček do konca leta 2026.

Banka je predvidela tudi možnost zmanjšanja povpraševanja po nafti v letu 2025, ki bi lahko bilo nižje od prej napovedanih 1,1 milijona sodčkov na dan. Napoved temelji na šibkejših gospodarskih podatkih iz ZDA, počasnejši rasti povpraševanja po nafti na Kitajskem ter eskalaciji trgovinskih tarif.

Napoved OPEC+ o povečanju proizvodnje je v ponedeljek povzročila padec cen nafte za približno dva odstotka, kar je ceno znižalo na najnižjo raven v zadnjih 12 tednih. Medtem je Citi Research sporočil, da je odločitev OPEC+ o povečanju proizvodnje slabša za cene nafte kot  prvotni scenarij, ki je predvideval, da bo OPEC+ v letu 2025 preložil vračanje dodatnih sodčkov na trg.

Citi še vedno meni, da je odločitev v skladu z njihovo napovedjo, da bo cena nafte brent v naslednjih 6 do 12 mesecih padla na 60-65 dolarjev na sodček. Barclays je v ločeni analizi navedel, da povečanje proizvodnje OPEC+ ni odziv na močnejše povpraševanje, temveč rezultat političnega pritiska, zlasti ameriške administracije.

Ameriški predsednik Donald Trump je namreč uvedel nove 25-odstotne carine na uvoze iz Mehike in Kanade, ki so začele veljati v torek. Poleg tega so carine na kitajsko blago podvojene in zdaj znašajo 20 odstotkov. Goldman Sachs ocenjuje, da bi uvedba carin na uvoz nafte iz Kanade in Mehike ali uvedba carin na ves uvoz nafte v ZDA imela omejen neposredni vpliv na cene nafte brent in WTI. A to bi znatno znižalo prodajno ceno nafte zunaj ZDA, hkrati pa bi dvignilo cene rafiniranih naftnih derivatov v ZDA, zlasti v obalnih regijah.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji