Na 20. Forumu obrti in podjetništva, ki ga je organizirala Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), je premier Robert Golob poudaril pomen stabilnega gospodarstva in napovedal ustanovitev delovne skupine za podporo malemu gospodarstvu. Kot je dejal, bo vlada še naprej gradila na obujenem socialnem dialogu, ki je po njegovem mnenju ključ za reševanje odprtih vprašanj.
Preberite več:
Med osrednjimi zahtevami OZS je sprememba zakona o dolgotrajni oskrbi. Golob je zavrnil znižanje prispevka, a zagotovil namensko porabo sredstev in čimprejšnjo uvedbo storitev. “Zahteval bom tudi, da bodo storitve dolgotrajne oskrbe na voljo čim prej,” je napovedal. Dodal je, da bo več informacij o možnosti sprememb znanih junija. “Več podatkov bo na mizi verjetno že junija, nato pa bomo lahko o tem govorili s socialnimi partnerji,” je dejal.
Obrtnike je pozval k sodelovanju pri razvoju obrambne industrije, ki po njegovih besedah ponuja priložnosti številnim panogam – od umetne inteligence do prehrambne in vesoljske industrije. “Skoraj celoten gospodarski sektor lahko najde svoje priložnosti v okviru obrambne industrije – doma ali v tujini,” je poudaril.
Med perečimi težavami obrtnikov je Golob izpostavil absentizem in pozval k sodelovanju z ZZZS za učinkovitejši nadzor stroškov. Glede birokratskih ovir pa je napovedal več vlaganj v digitalizacijo javne uprave in izboljšanje plač uslužbencev, saj bodo le tako lahko bolj učinkoviti. Vse storitve naj bi bile digitalizirane do konca mandata.
Ob kritikah glede sistema omrežnine je bil jasen: “Omrežninski akt je navadna sramota za celotno državo.” Po njegovem upa, da bo novi svet Agencije za energijo omogočil spremembe, sicer bodo razmislili o zakonodajnih ukrepih. Predsednik OZS Blaž Cvar je opozoril na zahtevne čase za gospodarstvo in predstavil 139 zahtev do vlade. Med ključnimi je izpostavil prenovo dohodninske lestvice, znižanje prispevkov in prenos stroškov bolniškega staleža po 20. dnevu na ZZZS. Ob tem je izpostavil tudi pozitivne spremembe, kot je odprava beleženja malice.