Google bo financiral gradnjo treh novih jedrskih elektrarn v ZDA

Google logo
Google, Foto: Unsplash

Tehnološki velikan Google in razvijalec jedrske energije Elementl Power sta podpisala sporazum za gradnjo treh naprednih jedrskih elektrarn v Združenih državah, je bilo po poročanju The Economic Times naznanjeno prejšnjo sredo. 

Do partnerstva prihaja v času, ko tehnološka podjetja iščejo nove vire energije, da bi zadostile naraščajočim potrebam generativne umetne inteligence. 

V skladu s sporazumom bo Google priskrbel kapital za zgodnjo fazo razvoja treh projektov, ki so zasnovani tako, da bodo generirali vsaj 600 megavatov energije, kar je v grobem ekvivalentno kapacitetam večje standardne elektrarne. 

Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) naj bi se poraba energije v podatkovnih centrih do 2030 več kot podvojila, kar predstavlja znatni izziv proizvodnji energije, medtem ko se uporaba umetne inteligence stopnjuje. 

Amanda Peterson Corio, globalna vodja za energijo podatkovnih centrov v Googlu, pravi, da bo načrt pripomogel prizadevanjem podjetja za okrepitev virov energije. 

“Napredna jedrska tehnologija zanesljivo pokriva osnovno porabo električne energije 24 ur na dan” in podpira “UI in ameriške inovacije,” je dodala.

Pri iskanju primernih lokacij bosta podjetji združili moči s partnerji za komunalne storitve in regulirano elektroenergetsko industrijo, piše v skupni izjavi podjetja.

Velika tehnološka podjetja se vse bolj zavedajo naraščajočih potreb po energiji. Microsoftu bodo tako kot vir energije služili novi reaktorji na Three Mile Islandu, mestu najhujše jedrske nesreče v Ameriki leta 1979. Amazon je prejšnje leto podpisal sporazum, da bo v svojih podatkovnih centrih uporabljal jedrsko energijo. 

Podjetje Elementl Power bo preučilo potencialne dobavitelje jedrske tehnologije in gradbene partnerje, hkrati pa bodo izbrali specifične lokacije za pospešeno izvedbo projekta. 

Jedrske elektrarne so dragi in politično zagonetni podvigi, a, ko začnejo obratovati, zagotavljajo zanesljivo, brezogljično elektriko. Tehnološka podjetja vlagajo tudi v male modularne reaktorje (SMR: small modular reactors). Čeprav so ti kompaktni in potencialno lažje namestljivi, njihova uporaba ostaja nekoliko eksperimentalna. Vanje bo vlagal Amazon, Google pa je v ta namen sklenil partnerstvo s Kairos Power – ti reaktorji bi lahko začeli obratovati že leta 2030. 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji