Google opozarja: evropska pravila o tehnologiji zavirajo inovacije

Google, London
Foto: Unsplash

Ameriški tehnološki velikan Google je v Bruslju opozoril, da nova evropska pravila, namenjena omejevanju moči velikih tehnoloških podjetij, zavirajo inovacije in škodujejo evropskim uporabnikom ter podjetjem. Google poziva regulatorje, naj podajo jasnejša navodila za spoštovanje teh pravil, hkrati pa od svojih kritikov zahteva konkretne dokaze o stroških in koristih zakonodaje.

Google je pod pritiskom zaradi obtožb, da v okviru evropskega Zakona o digitalnih trgih (DMA) favorizira svoje storitve, kot so Google Shopping, Google Hotels in Google Flights, kar konkurenco postavlja v slabši položaj. Kršitve teh pravil lahko privedejo do glob, ki lahko dosežejo do 10 odstotkov globalnih letnih prihodkov podjetja.

Kljub predlaganim spremembam v prikazu rezultatov iskanja, ki naj bi bolje izpostavile konkurenčne izdelke, kritiki menijo, da Google še vedno ne zagotavlja poštenih pogojev za vse igralce na trgu. 

Odvetnica Clare Kelly je na delavnici Evropske komisije izpostavila, da so spremembe povzročile višje cene za evropske uporabnike, saj ti nimajo neposrednega dostopa do spletnih strani letalskih družb, kar je po njenih besedah povzročilo do 30-odstotni padec neposrednih rezervacij pri letalskih družbah, hotelih in restavracijah.

Google zahteva jasnost in dokaze

Poleg opozoril o negativnih posledicah DMA je Google pozval regulatorje, naj jasno opredelijo, kaj od podjetja pričakujejo za skladnost z zakonodajo. Prav tako so pozvali kritike, naj predstavijo trdne dokaze o stroških in koristih, da bi lahko podjetje učinkovito prilagodilo svoje storitve.

Oliver Bethell, prav tako odvetnik Googla, je poudaril, da bo podjetje lahko hitro in samozavestno uvedlo skladne storitve, če bo dobilo jasna navodila, ki bodo temeljila na realnih izkušnjah z delovanjem na trgu.

Regulacija velikih tehnoloških podjetij

DMA je del širšega evropskega prizadevanja za regulacijo digitalnih trgov, ki vključuje tudi Zakon o digitalnih storitvah (DSA). Ta zakonodaja zahteva od velikih platform, da odstranijo nezakonite vsebine, razkrijejo delovanje svojih algoritmov in omogočijo neodvisne preglede.

Evropska komisija je s temi ukrepi namenjena zmanjšanju prevlade velikih tehnoloških podjetij in zagotavljanju poštene konkurence ter varstvu pravic uporabnikov. Vendar pa se sooča z nasprotovanjem podjetij, ki menijo, da so zahteve preveč stroge in škodujejo inovacijam.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji