Na GZS so proti zvišanju trošarin za pivo na podlagi uredbe o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače. Trošarina za pivo je namreč v Sloveniji že višja kot pri sosedah, na Zbornici pa opozarjajo, da z dodatnim zvišanjem pivovarnam grozi zaprtje.
Posredne posledice bodo občutili tudi potrošniki, dodajajo. Vlada je novo uredbo o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače sprejela na začetku meseca. V podporo ciljem javnega zdravja so s tem določili zvišanje trošarin za pivo, vmesne pijače in etilni alkohol. Sedemodstotno zvišanje trošarin bo veljalo od 1. junija.
“Gre za izrazito nepošten in nesorazmeren ukrep, saj se pod pretvezo varovanja javnega zdravja dodatno obdavčuje le alkohol v pivu. S tem država diskriminatorno obravnava alkoholne pijače in sektor pivovarstva obsoja na propad,” se glasi odziv Gospodarske zbornice.
Slednje dodatno utemeljujejo s poslovnimi rezultati malih pivovarjev v zadnjih letih, ki so izredno slabi, saj si po medpandemskem zaprtju lokalov prodaja piva ni zares opomogla. Izpada jim ni uspelo nadomestiti prek prodaje v trgovinah in po spletu. Če to ni dovolj, jih pestijo visoki stroški surovin, energentov, embalaže, sdela in storitev.
Zadnja uredba resno ogroža obstoj manjših pivovarn. V GZS so zapisali, da vlada tega preprosto noče razumeti. Svarijo, da so mnoge slovenske pivovarne nedavno obsežno investirale v moderno tehnološko opremo, zato jim v primeru višjih trošarin grozi zaprtje. S tem slovenski ponudbi malih pivovarjev grozi izbris, zato vlado pozivajo k takojšnjemu razmisleku.
Preberite več:
Uredba ne bo prizadela le proizvajalcev, ampak bo zamajala celo dobaviteljsko verigo, kar bodo občutili tudi potrošniki. Cena piva bi se lahko skupaj s trošarinami dvignila za več kot štiri odstotke, a le, če jo bodo pivovarji lahko prenesli v strukturo cene. Če jim to ne bo uspelo, jih bo še več ogroženih. Ministrstvo za finance je zvišanje trošarin načrtovalo že lani, a so osnutek zakona o trošarinah v okviru paketa davčnih sprememb zaradi pomislekov opustili.