V Gospodarski zbornici Srbije (GZS) je zaradi odločitve ZDA o uvedbi novih uvoznih carin potekal sestanek s predstavniki podjetij, ki izvažajo na ameriški trg, na katerem so bili predlagani ukrepi za pomoč domačim proizvajalcem, ki jih je ta odločitev prizadela.
Na sestanku, na katerem so sodelovala podjetja iz različnih sektorjev, od gumarske in kovinske industrije do kmetijske, namenske in avtomobilske industrije, je bilo navedeno, da se do 9. aprila pričakuje celotna potrebna dokumentacija iz ZDA, ki običajno spremlja odločitve, povezane z novimi carinami, je sporočila GZS.
Namestnik predsednika GZS Mihailo Vesović je ocenil, da je pomembno, da podjetniki skupaj z GZS in državo sodelujejo v pogajanjih, da bi dosegli ugodnejše pogoje za podjetja, poroča N1.
“To pomeni nujni začetek trgovinskih pogajanj, za katera vemo, da je v Washingtonu treba čakati v vrsti, in da postanemo ena od držav, ki bo med prvimi izpogajala čim prej in čim boljše pogoje, vsaj take, ki bi nas izenačili z regijo in EU,” je dejal Vesović.
Ocenil je, da nekatere družbe utrpijo neposredno škodo in da je zato treba razmisliti, kako jim je možno pomagati “takoj”.
“Ali z uvedbo določenih kreditnih linij pod ugodnimi pogoji ali z ugodnejšim financiranjem izvoza, kar bo na sporedu že v naslednjih dneh,” je dodal Vesović.
Pomočnica ministra za ekonomsko diplomacijo na Ministrstvu za zunanje zadeve Jagoda Lazarević je poudarila, da vsakodnevno poteka komunikacija s predstavniki ZDA, ter napovedala, da se kmalu pričakuje obisk srbske delegacije v Ameriki, kjer bo, kot je dodala, “vprašanje novih carin ena glavnih tem na mizi”.
Direktor pančevskega podjetja Tehnomarket, Dragan Kršanin, ki že vrsto let izvaža na ameriški trg, je dejal, da je zelo pomemben hiter odziv pristojnih organov, zlasti za njihovo podjetje, ki tretjino svojega izvoza usmerja v ZDA.
“Rešitev vidimo v vključitvi GZS in države v pogajanja, da se carine zmanjšajo na normalno raven. Ne pričakujemo popolnoma brezcarinskega režima, a trenutna situacija nas izključuje z ameriškega trga,” je izjavil Kršanin.
Preberite več:
S to oceno se strinja tudi generalna direktorica podjetja Testeral iz Jagodine, Sanja Stanimirović, ki meni, da se je država odzvala zelo hitro, in da je zdaj ključno čim prej začeti pogajanja z ameriško stranjo.
“Trenutno je najpomembnejše, da hitro ukrepamo in začnemo pogajanja, da poskusimo po diplomatski poti in skozi diplomatsko-ekonomska pogajanja priti do rešitev,” je dejala Stanimirović, katere podjetje je 90-odstotno izvozno usmerjeno, pri čemer 70 odstotkov izvoza predstavlja plasiranje na ameriški trg.
Predlagala je, da se podjetjem, ki imajo sklenjene dolgoročne pogodbe z ameriškimi partnerji, pomaga z določenimi olajšavami, s čimer bi zaščitili podjetja, prizadeta zaradi ameriških carin, in ohranili delovna mesta.