Slovenski uporabniki mobilne telefonije so po podatkih Statističnega urada Slovenije (SURS) v prvem četrtletju leta 2025 znova pokazali večjo mobilnost v tujini. Podatkih gostovanja v tujih omrežjih kažejo na to, da smo preživeli več časa čez mejo, opravili več tranzitnih poti in izvedli več enodnevnih izletov kot v enakem obdobju lani. Na drugi strani so tuji uporabniki v Sloveniji opravili manj tranzitnih prehodov, čeprav se je njihovo skupno število povečalo predvsem januarja.
Po podatkih eksperimentalne statistike, objavljene 5. junija, so slovenski uporabniki kot večdnevni obiskovalci v tujini preživeli kar 9 % več dni kot v prvem četrtletju leta 2024. Tranzitnih poti je bilo več za 9 %, enodnevnih izletov pa za kar 15 % več.
Hrvaška in Avstrija ostajata najbolj priljubljeni destinaciji
Slovenski uporabniki mobilnih storitev smo v prvih treh mesecih leta obiskali 171 držav, a največ prometa so zabeležile sosednje države (Hrvaška, Italija, Avstrija) in Nemčija. V marcu so več kot 10.000 različnih slovenskih uporabnikov zaznali v 12 državah, pri čemer je največji porast števila zaznanih uporabnikov beležila Španija (+18 %), sledili sta Francija (+12 %) in Belgija (+8 %). Po drugi strani se je število uporabnikov zmanjšalo v Srbiji (-10 %), Bosni in Hercegovini (-9 %) ter Nemčiji (-4 %).

Enodnevni izleti so narasli na skoraj 2,6 milijona, kar je 15 % več kot lani. Več kot polovica jih je trajala od 6 do 12 ur (poldnevni), ostali pa od 12 do 18 ur (celodnevni).
Tujci januarja množično, marca pa v manjšem številu
V Slovenijo so v prvem četrtletju prispeli uporabniki mobilnih storitev iz 127 držav. Največ tujih uporabnikov je bilo januarja (3,6 milijona, +7 % glede na lani), najmanj pa marca (2,8 milijona, -11 %). Italijani so prevladovali v januarju in marcu, medtem ko so bili februarja najštevilčnejši Hrvati.
Tuji uporabniki so v Sloveniji skupaj opravili 18,5 milijona tranzitnih poti, kar je 6 % manj kot v istem obdobju leto prej. Tranzitni potniki – tisti, ki se v državi zadržijo manj kot šest ur – so predstavljali večino med tujimi mobilnimi uporabniki iz vseh največjih sosednjih trgov.
Kljub splošnemu upadu tranzitnih poti so Avstrijci in Hrvati znatno povečali število enodnevnih izletov v Slovenijo – Avstrijci za 23 % (1,1 milijona), Hrvati pa za 18 % (660.000). Medtem je bilo enodnevnih obiskovalcev iz Italije 12 % manj, iz Madžarske pa 5 % manj kot v istem obdobju lani.