HBM čipi kljub padcu dobičkonosnosti zvišujejo prihodke Microna

Computer chip
V preteklem letu so delnice podjetja za približno 17 odstotkov v minusu. Foto: Unsplash

Ameriški proizvajalec pomnilniških čipov, Micron Technology, je objavil četrtletne poslovne rezultate, ki so presegli pričakovanja, je pa podjetje hkrati napovedalo nadaljnji padec dobičkonosnosti, kar je razočaralo vlagatelje.

Prilagojena bruto marža v tem četrtletju je znašala 37,9 odstotka, kar je pod konsenzom 38,4 odstotka, medtem ko vodstvo podjetja v tekočem četrtletju pričakuje prilagojeno bruto maržo na še nižji ravni 36,5 odstotka, prav tako pod konsenzom 38,5 odstotka, poroča Momentum.

To je prvi negativen trend v dobičkonosnosti Microna po letu 2023, ko je nasičenost trga podjetje potisnila v negativno poslovanje. Glavni razlog za trenutni trend so cene čipov NAND in usmerjenost v izdelke za končne potrošnike, vendar vodstvo v drugi polovici leta pričakuje izboljšanje v tem segmentu.

Povprečne prodajne cene čipov NAND so v četrtletju padle za 17–19 odstotkov na četrtletni ravni, medtem ko so količinske dobave rahlo narasle. Čipi DRAM, ki predstavljajo tri četrtine poslovanja podjetja, so zabeležili rast cen za štiri do šest odstotkov četrtletno, ob tem pa se je obseg dobav zmanjšal za sedem do devet odstotkov.

Prihodki v četrtletju so se povečali za 38,3 odstotka na 8,1 milijarde dolarjev, kar je nad konsenzom 7,9 milijarde dolarjev. Prilagojeni dobiček na delnico (EPS) v višini 1,56 dolarja je presegel konsenz 1,42 dolarja.

Prihodki od HBM čipov, ki jih operaterji podatkovnih centrov uporabljajo za razvoj UI programske opreme, so na četrtletni ravni zrasli za 50 odstotkov na rekordnih več kot milijardo dolarjev, saj so dobave presegle pričakovanja vodstva. Podjetje je razprodalo HBM proizvodnjo za koledarsko leto in trenutno s strankami poteka pogajanje o naročilih za koledarsko leto 2026.

V tretjem fiskalnem četrtletju vodstvo podjetja pričakuje prihodke v višini 8,8 milijarde dolarjev, kar je nad konsenzom 8,55 milijarde dolarjev, s potencialno 51-odstotno stopnjo rasti. Prilagojeni EPS se pričakuje v razponu od 1,47 do 1,67 dolarja, nad konsenzom 1,43 dolarja.

Kapitalske naložbe v četrtletju naj bi znašale približno tri milijarde dolarjev, medtem ko se pričakovani letni CAPEX giblje okoli 14 milijard dolarjev, kot je bilo načrtovano.

Micron za zdaj ne pričakuje večjih negativnih učinkov carin na poslovanje, saj uvaža zelo omejeno količino izdelkov, ki bi lahko bili predmet novih tarif. Vodstvo je dodalo, da bi podjetje morebitne dodatne stroške zaradi carin skušalo prenesti na kupce.

Delnice Microna so si opomogle in pridobile 2,3 odstotka, čeprav so po objavi rezultatov padle za osem odstotkov. V preteklem letu so bile delnice podjetja v minusu za približno 17 odstotkov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji