Carinska vojna ameriškega predsednika Donalda Trumpa bi lahko zanetila svetovno gospodarsko krizo, je opozoril predsednik vplivnega gospodarskega inštituta Ifo, Clemens Fuest.
Carinska vojna lahko vodi v pospešeno širjenje protekcionizma, tako na Kitajskem kot v Evropi, je Fuest povedal za Süddeutsche Zeitung. “Ko se vsi podajo v napačno smer, je velika kriza mogoča,” je dodal ekonomist po poročanju agencije DPA.
Trump je za 90 dni začasno ustavil uvedbo novih carinskih stopenj večini trgovinskih partnerjev, a je zato še bolj zaostril odnos do Pekinga. Američani zdaj želijo uvoz iz Kitajske obdavčiti s carinsko stopnjo 145 odstotkov, Kitajska pa je odgovorila s povečanjem carin na ameriški uvoz na 125 odstotkov.
Fuest ocenjuje, da se zaostrovanje s Kitajsko nadaljuje in da “nič ni umaknjeno z mize”, negotovost pa še vlada.
Posebno grožnjo po njegovem mnenju predstavlja možnost, da ZDA kot največji trg na svetu uničijo svoj ugled zanesljivega partnerja. “Obrestne mere v ZDA rastejo, dolar pa pada,”je dejal. “To je alarm.”
Dve tretjini borzne kapitalizacije se namreč vrtita na ameriškem trgu delnic, dolar pa je globalno valutno sidro. “Če se vse to zruši, bodo posledice nepredstavljive.”
Fuest meni, da je možno, da je Trump popustil zaradi odziva trga ameriških državnih obveznic in da je trg pokazal mišice, da bi politikam postavil meje.
Preberite več:
“Ko se vlade vedejo nepredvidljivo in uničevalno, jim trg odvzame denar in zaupanje,” je zaključil Fuest.