“Svetovno gospodarstvo deluje kljub izraziti negotovosti zaradi zaostrovanja carinskih vojn,” je izjavila direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva.
Globalna gospodarska integracija je iz revščine dvignila veliko ljudi in zvišala življenjski standard po svetu, vendar v tem procesu niso bili vsi zmagovalci – nekatere skupnosti so “skopnele” zaradi selitve delovnih mest v tujino, je pojasnila vodja IMF.
Ponudba poceni delovne sile je zavrla rast plač, motnje v globalnih dobavnih verigah pa so povišale cene, je direktoričine besede povzela Hina.
Carine in necarinske ovire so v ljudeh ustvarile negativen vtis o multilateralnem sistemu, ki vsem ni zagotovil enakih pogojev.
Neravnovesja v trgovini so spodbudila napetosti, dodatni dejavnik pa je argument nacionalne varnosti, je poudarila Georgieva, in dodala, da je “v multipolarnem svetu morda bolj važno, kje so proizvodi izdelani, kot pa koliko stanejo.”
Spori med velikimi gospodarstvi vplivajo tudi na manjše države, je poudarila. Val carin bo tako preusmeril blago v druge države, zato bi lahko “nekatere sektorje” preplavil poceni uvoz, drugi pa bi se lahko soočili s pomanjkanjem.
IMF bo prihodnji teden občutno znižal napovedi gospodarske rasti, je napovedala, a gospodarstvu ne grozi recesija.
Preberite več:
“Vidimo, da realno gospodarstvo deluje, trgi dela so še vedno precej močni, finančni sistem pa ostaja stabilen kljub veliki napetosti.”
Pomembno je, da dve vodilni svetovni gospodarstvi zmanjšata negotovost in dosežeta dogovor o pravičnejšem trgovinskem sistemu, ki bo temeljil na pravilih, je sporočila Georgieva.