Indeks razpoloženja potrošnikov v ZDA pada že pet mesecev in je najnižji od leta 2022

Dollar
Strah pred carinami, Foto: Unsplash

Indeks potrošniškega razpoloženja v Združenih državah Amerike je padel že peti mesec zapored, kar je ekonomiste presenetilo, čeprav se Američani vse bolj bojijo, da bodo trgovinske vojne predsednika Donalda Trumpa poslabšale inflacijo v državi.

Indeks je izumila Univerza v Michiganu in ga v Ameriki zelo pozorno spremljajo. Preliminarna analiza, ki je bila objavljena v petek, je pokazala mesečni upad za 2,7 odstotka. Indeks zdaj znaša 50,8, kar je najnižja vrednost od junija 2022.

Od januarja se je indeks potrošniškega razpoloženja v ZDA znižal za skoraj 30 odstotkov, poroča Beta.

Najnovejša anketa kaže, da potrošniki pričakujejo, da se bo stopnja inflacije v naslednjih 12 mesecih zvišala na 7,3 odstotka – kar bi bila najvišja vrednost v zadnjih 44 letih, ki bi presegla pričakovanja prejšnjega meseca, da se bo zvišala na 6,5 ​​odstotka. V naslednjih petih letih potrošniki pričakujejo inflacijo v višini 4,6 odstotka, medtem ko so jo prejšnji mesec ocenili na 4,4 odstotka.

Njihova pričakovanja so običajno višja od dejanske inflacije, ki je bila prejšnji mesec pri 2,3 odstotka, kar je najnižja raven v štirih letih. A ekonomisti in Fed – ameriška centralna banka – pozorno spremljajo pričakovanja potrošnikov, saj lahko ta vodijo do samouresničitve. Ko se ljudje bojijo pospešitve inflacije, se lahko poveča povpraševanje po hrani, hkrati pa se lahko poveča tudi pritisk na zvišanje plač, kar vodi v zvišanje cen. 

Pogled Američanov na državno gospodarstvo se je omračil, odkar sta republikanec Trump in njegova administracija začela uvajati ogromne carine na uvoz tujega blaga, kar je grozilo z upočasnitvijo gospodarstva in zvišanjem cen. V zadnjih tednih se je Bela hiša vsaj začasno umaknila od najbolj drakonskih gospodarskih potez, ki jih je načrtovala ali uvedla, a carine še vedno dosegajo zgodovinsko visoke zneske. 

Guverner Feda Jerome Powell je trenutno vrednost indeksa pričakovanj potrošnikov označil za “izjemo” in ocenil, da bi njegova stalna rast zmanjšala možnost znižanja ključne obrestne mere v bližnji prihodnosti.

Največja trgovska veriga v ZDA, Walmart, je včeraj napovedala zvišanje cen zaradi vpliva višjih carin.

Trump je Kitajsko oškodoval s 145-odstotnimi carinami na vse izdelke, s čimer je dejansko začasno ustavil trgovino s tretjo največjo partnerico ZDA. Državi pa sta se v ponedeljek dogovorili, da bodo ZDA znižale carine na 30 odstotkov, Kitajska – ki je v povračilne ukrepe zvišala carine na ameriško blago na 125 odstotkov – pa se je strinjala, da jih bo znižala na deset odstotkov.

Raziskava za izdelavo indeksa potrošnikov je bila izvedena od 22. aprila do 13. maja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji