Letna stopnja inflacije v ZDA se je februarja upočasnila hitreje, kot je bilo pričakovano, kar nekateri vidijo zgolj kot začasno posledico agresivnega carinskega režima, ki ga narekuje ameriški predsednik Donald Trump, drugi pa kot morebitni signal za ameriško centralno banko Fed, da nadaljuje z rahljanjem monetarne politike.
Po treh odstotkih v januarju je februarja inflacija na letni ravni znašala 2,8 odstotka, na mesečni pa 0,2 odstotka. Mesečna rast cen v januarju je bila 0,5 odstotka.
Ekonomisti, ki jih je anketiral Reuters, so napovedovali, da bo februarja mesečna rast znašala 0,3 odstotka, letna pa 2,9 odstotka.
Temeljna inflacija je na letni ravni narasla za 3,1 odstotka v primerjavi s pričakovanji 3,2 odstotka.
To je bilo prvo celovito mesečno inflacijsko poročilo, odkar je administracija pod vodstvom Trumpa prevzela Belo hišo.
Ker je Trump sprožil trgovinske vojne s sosednjimi državami, Kitajsko in Evropsko unijo, obstaja možnost, da so potrošniki v zadnjem času zaradi strahu pred višjo inflacijo hiteli z večjimi nakupi, kot so avtomobili in druga trajna potrošna dobra, kar se bo odražalo v podatkih o maloprodaji za februar in prihodnje mesece.
Inflacijska pričakovanja potrošnikov so se v preteklem mesecu povečala.
“Dlje kot je inflacija nad ciljno ravnjo Feda, četudi zaradi začasnih dejavnikov, kot so carine, večja je možnost, da bodo inflacijska pričakovanja rasla, s tem pa postane vzpostavljanje cenovne stabilnosti vse težja naloga za Fed,” ocenjuje analitik pri Bank of America Stephen Juneau.
V povprečju zadnjih 12 mesecev do konca februarja je inflacija v ZDA znašala 3,1 odstotka.
Fed naslednje zasedanje o monetarni politiki načrtuje 19. marca, pri čemer splošna pričakovanja kažejo, da bo obrestno mero ohranil v razponu od 4,25 do 4,5 odstotka. Za zdaj trg meni, da bi lahko junija prišlo do nadaljnjega znižanja obrestne mere. Od lanskega septembra je Fed obrestno mero znižal za eno odstotno točko, pri čemer je ritem bistveno počasnejši od tistega, ki ga izvaja Evropska centralna banka. Gospodarska rast v evroobmočju je precej šibkejša kot v ZDA.
Preberite več:
Fed ima zahtevno nalogo uravnoteženja med obvladovanjem inflacije brez povzročanja recesije in strahom, da bi lahko Trumpova agresivna ekonomska politika škodila rasti, ocenjuje Financial Times.
Predsednik Feda Jerome Powell je poudaril, da se pri ocenjevanju gospodarskih obetov osredotočajo na ločevanje pravih signalov od hrupa iz ozadja.