Podjetje Intel, eno največjih in najbolj prepoznavnih v svetu računalniških čipov, je v drugem četrtletju letošnjega leta izgubilo 2,9 milijarde dolarjev, kar je skoraj dvakrat več kot lani, ko je izguba znašala 1,61 milijarde dolarjev. Kljub temu so prihodki dosegli 12,9 milijarde dolarjev, kar je nekoliko več od pričakovanj analitikov z Wall Streeta.
Delnice podjetja so po objavi teh rezultatov zdrsnile za okoli 4,3 odstotka. Čeprav so se letos do zdaj podražile za 13 odstotkov, je lansko leto zaznamoval kar 60-odstotni padec.
Glavni izvršni direktor Intela, Lip-Bu Tan, še vedno izvaja projekt stroškovne optimizacije, ki vključuje odpuščanje 15 odstotkov zaposlenih. Podjetje naj bi do konca leta imelo okoli 75.000 zaposlenih, kar je občutno manj kot predhodnih nekaj let, ko je število presegalo 99.000. Kot del prizadevanj za rešitev finančnega položaja je Tan napovedal zmanjšanje stroškov v livarnah za hladno proizvodnjo čipov, ki so podjetju povzročile izgubo 3,17 milijarde dolarjev (ob prihodkih 4,4 milijarde dolarjev) v drugem četrtletju.
Opustitev načrtov za proizvodne obrate in poudarek na optimizaciji
Intel je odstopil od načrtov gradnje velikih tovarn v Nemčiji in na Poljskem, kar naj bi bil del strategije za optimizacijo proizvodnih zmogljivosti in boljšo donosnost naložb. Projekt gradnje tovarne v Magdeburgu, ki je bil podprt z nemško subvencijo v vrednosti skoraj deset milijard evrov, je zastal zaradi visokih stroškov in negotovosti na trgu.
Gradnja nove tovarne v ameriški zvezni državi Ohio pa bo potekala počasneje, saj bo odvisna od povpraševanja in sodelovanja ključnih strank. Tan je izpostavil, da je podjetje v preteklih letih prehitro vlagalo brez ustreznega povpraševanja, kar je povzročilo razdrobljenost in nezadostno izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti.
Pritisk konkurence in prihodnost Intela na trgu čipov
Prihodki skupine za podatkovne centre, kamor spadajo tudi čipi za umetno inteligenco, so se povečali za štiri odstotke na 3,9 milijarde dolarjev, kar je svetla točka poslovanja. Vendar pa je Intel vse bolj pod pritiskom konkurenčnih azijskih podjetij, kot sta TSMC in Samsung, ki dominirata na trgu proizvodnje po naročilu, ter novinca Nvidia, ki vodi na področju čipov za umetno inteligenco.
Intelova specializacija na tradicionalne procesorje pomeni, da mu je v revoluciji umetne inteligence in nove tehnologije težko slediti, zato prestrukturiranje in krčenje stroškov ostajata ključ do stabilizacije podjetja.
Preberite več:
Intel za tekoče tretje četrtletje napoveduje prihodke med 12,6 in 13,6 milijarde dolarjev, vendar dobička še vedno ne pričakuje. Prav tako ostaja poudarek na stroškovni disciplini in nadaljnjih ukrepih za izboljšanje finančne slike.